MUŽ BYL V ŠOKU: Lékař mu objasnil v jakém stavu jsou jeho játra po vypití 2 šálků kávy denně. Tohle by si měl přečíst každý, kdo jí pije! -
Menu

MUŽ BYL V ŠOKU: Lékař mu objasnil v jakém stavu jsou jeho játra po vypití 2 šálků kávy denně. Tohle by si měl přečíst každý, kdo jí pije!

Kávu zná snad každý, neboť je oblíbená po celém světě. Miliony lidí si ji dopřávají každý den a někteří s ní rozhodně nešetří. Patříte také do této skupiny, která bez kávy není schopná pořádně fungovat? Kolik šálků kávy denně vypijete? Věděli jste, že vypití pouhých dvou šálků kávy denně, může mít obrovský vliv na váš organismus? Dnes si ukážeme klady a zápory konzumace kávy a prozradíme si, jaký vliv má tento návyk na náš organismus, resp. játra. Možná budete překvapeni a svůj vztah ke kávě přehodnotíte.

Po kávě stárneme

Jste-li velkým nadšencem do kávy, bude pro vás tento článek velmi důležitý. Tento lahodný nápoj, jenž se připravuje po celém světě nespočetně mnoha způsoby, má totiž velký vliv na naše tělo. Statistiky prozrazují, že až 54 % populace si každý den dopřává kávu hned ráno po probuzení. Je to špatně nebo dobře?

Lékaři tvrdí, že káva, stejně jako další rostlinné produkty, obsahují celou řadu užitečných látek, jež mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví. Konkrétně dokáží bojovat proti zánětům, nicméně jsou také nejčastějším zdrojem nebezpečných faktorů ovlivňující stárnutí organismu. Káva zvyšuje energetickou hladinu a blokuje inhibiční neurotransmiter zvaný adenosin. Ten stimuluje jiný neurotransmiter (norepinefrin a dopamin), což přispívá ke zvýšení neuronů.

Spaluje tuk

Káva je dobrá, chcete-li zhubnout, protože dokáže rychleji spalovat tuk. Zvyšuje činnost metabolismu a dramaticky zlepšuje fyzickou výkonnost. Její hlavní složkou je kofein s fytonutrienty, které zlepšují zdraví, díky obsahu riboflavinu, kyseliny pantotenové, draslíku, hořčíku, manganu a niacinu v každém šálku.

Pojďme se podívat, co obsahuje typický šálek kávy: vitamin B2 (riboflavin); vitamín B5 (kyselina pantotenová); vitamin B1 (thiamin); vitamin B3 (niacin) a dále folát, mangan, draslík, hořčík a fosfor. Všechny tyto látky jsou nezbytné pro zdravé fungování organismu.

Užitečné vlastnosti

Konzumenti kávy mají menší riziko onemocnění jater. Játra zachycují toxiny z potravy a okolního prostředí. Studie ukázaly, že pijáci kávy mají o 84 % nižší riziko vzniku cirhózy. Nejlépe jsou na tom ti, kteří vypijí až 4 šálky denně. Dokonce konzumace kávy přispívá ke snížení rizika rakoviny až o 40 %.

Kofein zlepšuje metabolismus mozku a zvyšuje jeho aktivitu díky stimulaci neurotransmiterů. Kofein také zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost a obecné kognitivní funkce. Jedná se ovšem o krátkodobé účinky. Káva také snižuje riziko depresí a sebevražd, jež jsou v dnešní době velmi časté. Podle studií to dokáže snížit až o 20 %. Stejně tak snižuje riziko vzniku cukrovky 2.typu od 23 do 67 %. Snižuje se riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a milovníci kávy žijí delší život.

Je vysoce návyková

I přes všechny užitečné vlastnosti má káva svá negativa. Kofein je vysoce návykový a může vyvolat závislost, úzkost nebo dokonce narušit dlouhodobě spánek. Kávu si tedy klidně dopřejte, ale s její konzumací to rozhodně nepřehánějte, nemuselo by se vám to vyplatit.

Tisk
Nezařazené

Zatímco rodiče byli na dovolené, děti změnily jejich byt k…

Dovolená je doba, na kterou se těší snad každý. Celý rok tvrdě pracuje, takže má nárok si na těch pár…
Nezařazené

DNES AKTUÁLNĚ: Rybář chytil podivnou štiku. Nemohl uvěřit tomu, co…

Jste-li vášnivým rybářem, pak pro vás tento příběh bude jako dělaný. V žádném případě se jim ale nenechte úplně pohltit. To,…
Nezařazené

Sešívačka má skrytou funkci, o které ví jen 9% z…

Pracujete v kanceláři? Máte stůl vybavený mnoha kancelářskými pomůckami? Patří mezi ně klasická sešívačka na papíry a jiné dokumenty? Pokud ano,…
Nezařazené

Plněný kuřecí řízek obalený v chlebové strouhance je naprostou delikatesou.…

Chtěli byste vyzkoušet nějaký nový recept, ale už vůbec nevíte, kde ho máte hledat? Kuchařských knih, pořadů, seriálů atd. je…
Nezařazené

ŠOK: Nevěsta ho přinutila vzdát se jeho milovaného psa. Podívejte…

Znáte ten pocit, když vás někdo nutí do něčeho, s čím nesouhlasíte? Nakonec vám ale nezbyde než osobě dát za pravdu…
Nezařazené

Pár koupil opuštěnou stodolu a během 2 měsíců ji proměnil…

Jste mladí a rádi byste bydleli v krásném domě s velkou zahradou? Máte spoustu plánů, jak byste si dům vybavili a co…