David Hampl
29 prosince, 2021
, ,

Nešťastný muž na fotografiích nese miminko zabalené ve zdobené bílé dece. Je to naposledy, co své dítě může pochovat. Stejně jako se může naposledy rozloučit se svou milovanou manželkou. Dítě i žena zemřely během autonehody, kterou způsobil řidič pod vlivem alkoholu. Muž snímky ze smuteční síně se všemi podrobnostmi zveřejnil na sociálních sítích a snaží se publikováním zamezit dalším katastrofám, ke kterým vlivem alkoholu dochází dnes a denně na švédských silnicích.

Hroznou bolest by neměli zažívat další

V ten okamžik mu skončil život, protože během jediné vteřiny přišel o milovanou ženu i dítě. Smrt vinou vraha za volantem, který před jízdou popíjel alkohol a poté sedl za volant. Nezvládnuté řízení ve vysoké rychlosti mělo za následek konec života dvou milovaných lidí. Muž tak přišel o veškerou životní radost. Zůstal se starší dcerou sám a od onoho okamžiku se snaží o zpřísnění trestů za jízdu pod vlivem alkoholu. „Takovou bolest by neměl zažívat už nikdo další,“ říká muž rozhodně.

Tolerance k alkoholu ve Švédsku

Ve Švédsku smí řidiči usednout za volat do 0,2 promile alkoholu v krvi, přičemž při překročení hrozí vysoká pokuta, dokonce i vězení v délce 1 měsíce nebo odebrání řidičského průkazu od 1 do 12 měsíců. Cyklistům se však uděluje pokuta jen pokud nejsou schopni jízdy. Poměrně přísné limity nejsou ve Švédsku dostatečné, protože se často překračují a policie i soudy nedostatečně trestají opilce za své prohřešky.

Požadavky na zmírnění

A zatímco muž zmíněný na začátku příběhu bojuje za tvrdé postihy, existuje i opačný názor, který liberalizuje alkohol za volantem a požaduje zmírnění tvrdých limitů. Ve Švédsku se přitom ročně řeší soudy desetitisíce opilých řidičů, kteří svými nebezpečnými jízdami mohou zapříčinit něčí smrt. V nesčetných případech jde o řidiče, kteří již takový prohřešek měli v minulosti, na což se snaží muž z příběhu neustále upozorňovat.

Sdílejte článek