Na celou noc si položila na hruď hlávkové zelí … Efekt byl působivý! – Proč? Zkuste zelné obklady.

Bílé zelí je oblíbenou přílohou k pečenému masu a mnoha dalším pokrmům. Syrové zelné listy jsou ale plné léčivých látek, které dokáží být cenným lékem i při zevním použití. O magických schopnostech zelných listů věděly už naše babičky a jejich opravdovost potvrdili také vědci a lékařští výzkumníci z celého světa. Účinky zelných obkladů na mnoho nejrůznějších obtíží jsou neoddiskutovatelné a tak zjevné, že není možné je zkoušet popřít. Poradíme vám, na které zdravotní obtíže lze hlávkové zelí použít. A budete velmi překvapeni.

Hlávkové zelí patří do čeledi brukvovitých rostlin. Ty se vyznačují vysokým obsahem látku zvanou glukosinolát a také řadu dalších sloučenin, které napomáhají zmírňovat záněty a dokonce bojují i proti rakovině.

Před použitím formou obkladu je potřeba zelné listy zprudka spařit horkou vodou a pak důkladně osušit. Takto připravené listy se v několika vrstvách položí na postižené místo a převážou se obvazem, šátkem nebo fólií, aby na místo pevně přilnuly a nespadly. Takový obklad necháme přiložený přes noc.

Poruchy funkce štítné žlázy

Přestože brukvovitá zelenina obecně údajně může funkci hormonálních žláz v lidském těle narušovat, hlávkové zelí je tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Noční obklady krku se ukázaly jako vysoce účinné při napravení poruchy tvorby hormonů štítné žlázy.

Pohmožděniny, modřiny a otoky

Urychlit hojení modřin a pohmožděné kůže je možné řadou různých přírodních způsobů a jedním z těch účinnějších jsou právě zelné obklady.  Už po jediné aplikaci nočního obkladu z čerstvých listů hlávkového zelí bolest ustoupí a otoky opadnou. Pokud se tak náhodou nestane, je třeba vyhledat lékaře, protože existuje vysoká pravděpodobnost, že poranění je rozsáhlejší, než se na první pohled zdálo.

Bolesti hlavy a migréna

Listy hlávkového zelí obsahují vitaminy C a K, kyselinu listovou, draslík, vápník, hořčík, fosfor a železo, což jsou složky, které účinné brání bolestem hlavy, které velmi často pramení z nedostatku těchto klíčových látek ve stravě. Tyto látky se do těla účinně dostávají i prostřednictvím kůže, a proto obklady ze zelných listů velmi dobře pomáhají bolesti hlavy odstranit. Kromě toho dokáže pomocí detoxikovat organismus a dokonce odstranit z těla těžké kovy, jako je olovo a rtuť.

Kousnutí hmyzem

Bodnutí včelou, vosou, ovádem a jinými podobnými druhy hmyzu bývají velmi bolestivá. Obklad ze zelí dokáže z místa odvádět přebytečné teplo, tlumí bolest a snižuje otoky.

Astma a respirační choroby

Obklady ze zelí jsou účinné při léčbě i prevenci onemocnění dýchacích cest, jako je astma či bronchitida.

Bolestivé kojení

Listy zelí přiložené na prsa před a po kojení po dobu 20 minut snižují překrvení a podporují tvorbu mateřského mléka. Pro lepší účinnost je můžete před aplikací nadrtit válečkem či jiným nástrojem, který naruší povrch zelného listu a pomůže proudění šťávy do pokožky.