David Hampl
13 prosince, 2019

Podzim je ideální doba pro zdravé a chutné ovoce jako tomel. Jeho chuť je jasná, dokonce i barva je nádherná. K čemu je ale tomel dobrý? Toto světlé podzimní ovoce obsahuje obrovské množství mikro prvků a má také mnoho užitečných vlastností pro naše tělo. Tomel je především ovoce, bohaté na sodík, hořčík, draslík a železo. Zralé tomel zlepšuje fungování jater a gastrointestinálního traktu a také normalizuje fungování kůže a pohlavních žláz. Rozhodně se tedy vyplatí ho nahradit klasickou kávou na snídani.

Zařaďte ho do stravy i nyní

I když se už blíží Vánoce, stále se tomel může na vašem stole objevit. Z toho důvodu je stále možné, zavést ho do vaší stravy. Podívejme se, jaké užitečné vlastnosti toto exotické ovoce ukrývá, jak ho používat, aby mělo pro naše tělo maximální prospěch.

Hubne se po něm

Tomel se doporučuje pro ty, kteří se potýkají s nadváhou, protože je velmi sladký, ale zároveň má málo kalorií. Pouze 60 kalorií na 100 g produktu! Pokud jste tedy na dietě, ale nechcete se vzdát sladkostí, pak tomel je pro vás ideálním řešením. V dietní stravě je často používán a je dokonce doporučen i pro vegetariánskou stravu jako zdroj sacharózy.

Tomel může být také lahodnou a zdravou snídaní. Má tonické vlastnosti, zlepšuje chuť k jídlu, zklidňuje nervy a zvyšuje energii pro práci. Pro výživný a aktivní den se tomel doporučuje snídat, neboť vás dokáže dobře nakopnout.

Pro kardiovaskulární systém

Protože tomel obsahuje velké množství draslíku, je také velmi prospěšný pro srdce. Jíst 2–3 tomely každý den, znamená zapomenout na potíže se srdcem. Tomel příznivě ovlivňuje stav krevních cév a snižuje jejich křehkost. Lékaři dokonce doporučují tomel jako prevenci křečových žil.

Tomel díky svým svíravým vlastnostem pomáhá zbavit se chronického průjmu. Chcete-li připravit lék na průjem, musíte vzít 6 ks tohoto ovoce, nakrájet je na kousky, zalít 3 šálky vroucí vody a počkat 30 minut.

Prevence rakoviny

Vědci tvrdí, že tomel může inhibovat růst nádorů. Tomel ovoce obsahuje vysoké procento beta-karotenu, který slouží jako vynikající antioxidant. Díky tomu vám tomel umožňuje bojovat s volnými radikály, čímž zastavuje proces stárnutí naší pokožky. Stojí za zmínku, že beta-karoten v tomelu je větší než u jiných zástupců jasně oranžových barev.

Kosmetický doplněk

Tomel je široce používán v kosmetických prostředcích proti akné. Maska z tomel a žloutku je ideálním řešením pro akné a zvětšené póry. Tomel má také tonické vlastnosti, díky kterým dokonale osvěžuje pokožku a bojuje proti známkám stárnutí.

Chcete-li připravit tonickou masku, nastrouhejte tomel na struhadle, přidejte stejné množství krému nebo žloutku. Naneste na obličej, nechte 15-20 minut a poté opláchněte studenou vodou.

Sdílejte článek