David Hampl
10 června, 2019

Někdy až zůstává rozum stát nad tím, čeho jsou lidé schopni. To, že si ubližují navzájem je ještě pochopitelné, ale když ubližují němým tvářím, které se nemohou nijak bránit, pak je to opravdu zvěrstvo. Bohužel se zdá, jako by těchto případů stále přibývalo. Lidé jsou nepoučitelní anebo jen neustále ignorují utrpení a bolesti jiných bytostí.

Jeden z mnoha podobných případů, které vyvolávají husí kůži se odehrál ve španělské oblasti Culiacan. Sousedi kontaktovali dobrovolníky ze záchranné zvířecí stanice s tím, že se ze sousedního domu neustále ozývá štěkot a vytí psa, ale majitel je už týdny pryč a vlastně ani není jisté, zda se vrátí. Když dobrovolníci dorazili na místo, naskytl se jim hrozný pohled. Dům byl v příšerném stavu stejně jako celá zahrada, kde byly po zemi rozházené odpadky a stavební suť. Uprostřed toho byl na řetězu uvázaný vyzáblý pes, který na dobrovolníky reagoval velmi agresivně.

Bolest a děs

A není vůbec divu, že tak reagoval. Při bližší prohlídce dobrovolníci ihned pochopili. Pes měl po celém obvodu krku v místě, kde byl řetěz, hlubokou hnisající ránu, kterou si každým pohybem stále více prohluboval. Byl to skutečně hrozný pohled plný bolesti a smutku. Pes musel dennodenně hrozivě trpět a v okolí nebyl celé týdny nikdo, kdo by mu pomohl. Majitel ho takto zde nechal napospas dlouhé a bolestivé smrti.

Pes byl navíc podvyživený, dehydratovaný a nesmírně vyčerpaný. Dobrovolníků se bál, protože mu asi připomínali jeho majitele, který jej takto nelidsky týral. Dobrovolníkům se nakonec podařilo řetěz přeříznout a psa osvobodit. Trvalo to však celých 5 hodin usilovné práce a potřeba bylo zapojit více než 10 dobrovolníků. Pes byl totiž velmi vyděšený a agresivní a bylo složité se k němu vůbec přiblížit. Nechápal, že mu tito lidé chtějí pomocí. Když se ho konečně po dlouhých hodinách podařilo vysvobodit z bolestivého sevření řetězu, byli všichni velmi šťastní. Tak však jeho dlouhá cesta za uzdravením teprve začínala.

Léčba

Pes byl převezen k veterináři, který okamžitě stanovil, že stav je velmi vážný. Poranění bylo hluboké, rána zasahovala až do nejhlubší struktury masa. Bylo potřeba ji řádně vydezinfikovat, odstranit veškeré kusy kovu, špíny a srsti, které se tam za dlouhé týdny nastřádaly. Pes byl navíc na pokraji celkového kolapsu organismu. Chyběla mu voda i živiny, a navíc nebyl schopen se sám najíst, jeho tělo vždy reagovalo tak, že potravu vyzvracel. Několik prvních dní mu tedy byla výživa podávána nitrožilně. Přesto ale nebylo jistě, jestli vůbec přežije. Týdny bolesti, utrpení a podvýživy si vybraly svou daň.

Po dvou týdnech, které pes strávil na veterině se začínalo zdát, že se všechno obrací k lepšímu. Pes dostal jméno Titan, protože to, co přežil, bylo skutečně heroické, hodné bájného obra. Rána se začínala zacelovat, a i Titan nabíral na síle. Dnes už je Titan prakticky v pořádku, i když některé následky si bohužel ponese doživotně.

Problémy nekončí

Největší problém je psychika. Titan je vlivem hrozného chování, které zažil, stále velmi neklidný, bojácný, má přehnané reakce a nedůvěřuje lidem. Bohužel takový pes je prakticky odsouzený k tomu, aby zůstal doživotně v útulku. Jen stěží si jej bude moci někdo adoptovat. A přitom to byl tak hezký a silný pes, který by někomu mohl udělat hodně radosti. Člověk ho ale natolik zlomil a zničil, že z něj zbyla jen troska. Dobrovolníci se v něm nyní budou snažit vzbudit ztracenou důvěru, ale zda se to někdy podaří, to je těžko říci.

Proto buďte i vy obezřetní k tomu, co se děje ve vašem okolí, a nezavírejte oči před chováním, které je špatné. Máte-li podezření, že někdo nezachází se svým domácím mazlíčkem dobře, kontaktujte příslušné orgány a nenechte to zajít až takto daleko.

Sdílejte článek