Nadměrná konzumace kávy zvyšuje riziko srdečního infarktu

Káva je jedním z nejprodávanějších stimulantů na světě. Miliony lidí po celém světě ji konzumují ráno při snídani nebo po obědě. Někdo si rád vypije jen povzbuzující kávu po probuzení, ale někteří lidé jsou schopni vypít i pět nebo více šálků za jediný den. Většina lidí si myslí, že je pití kávy zdravé, ale studie z University of South Australia upozorňuje, že příliš všeho škodí.

Kávy zvyšuje riziko infarktu

Výzkum univerzity trval čtyři roky a zajímat se o 347 077 britských milovníků kávy. Podle studie může pití více než šesti šálků denně zvýšit pravděpodobnost srdečního infarktu nebo jiného kardiovaskulárního onemocnění až o 22 procent. Nadměrná konzumace kofeinu navíc způsobuje hypertenzi v těle, což může vést k srdečnímu onemocnění.

https://www.econsejos.com/

Genetický vliv není průkazný

Vědce zajímalo, jestli má na pravděpodobnost infarktu vliv také genetika ve spojení s konzumací kávy. Na určení výsledků použili metodu logistické regrese, kterou použili na každém ze zkoumaných subjektů během 4letého výzkumu. Výsledek je ovšem nejasný. Vědci byli schopni určit, že šest a více šálků stimulantu denně zvyšuje riziko infarktu, ale výsledky souvislosti s genetikou byly neprůkazné.

Podle odborníků neexistuje žádný důkaz, že genotyp CYP1A2 reaguje s kofeinem. Vůbec nezáleží na tom, jestli máte k infarktu genetickou predispozici. Jestli budete konzumovat příliš mnoho kávy, výsledek bude stejný. V každém případě byste měli být opatrní.

Milujete kávu? Možná byste ji měli omezit

Mnoho lidí si nedokáže představit svůj život bez šálku horké kávy. Jedná se o stimulant, ale také společenský faktor, který v našich životech hraje důležitou roli. Možná byste se ale měli zamyslet nad tím, kolik jí během jediného dne vypijete. Malé snížení spotřeby vám může v budoucnosti ušetřit hodně starostí a problémů s kardiovaskulárním systémem.

Zdroj: econsejos.com