Nadýchané domácí langoše od strýce hospodského, jednou je vyzkoušíte a pak už nikdy neodoláte!

Langoše už jsou takovou českou klasikou. Jedná se o původem stávkařské jídlo, které si dopřáváme nejčastěji jako rychlovku. Avšak takový nadýchaný langoš se správným množství kečupu, sýra a česneku může být opravdová pochoutka. Ne každý prodejce na stánku však má dobré těsto, a langoše jsou pak málo nadýchané a tenké jako papír. Proto vám přinášíme recept na opravdu skvělé langoše.

Ingredience

Na přípravu těsta budeme potřebovat následující ingredience:

  • 500 g hladké mouky,

    Čtěte také: 9 skvělých triků, jak vyčistit svou domácnost bez chemikálií!

  • 2 lžičky soli,

  • 100 ml mléka,

  • 100 ml zakysané smetany,

  • 1 ks vejce.

Na přípravu kvásku si připravte tyto ingredience:

  • ½ kostky čerstvého droždí,

  • 100 ml vlažného mléka,

  • 0,5 lžičky cukru.

Příprava

Příprava je velice jednoduchá. Jediné, čeho se nezkušený kuchař může zaleknout je příprava kvásku. Pravdou je, že jeho příprava má určitá úskalí, ale když dodržíme základní pravidla, nemělo by se nic pokazit. Níže tedy uvádíme celý postup na přípravu langošů.

Příprava kvásku

Nejprve je potřeba připravit si kvásek. Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu. Pak už jen stačí v mléce rozdrtit droždí, abychom získali hladkou tekutinu, přidat cukr a počkat tak 10 až 15 minut. Kvásek má rád, když může kynout na teplém místě, ale nedoporučujeme ho dávat do rozehřáté trouby. Příliš mnoho tepla může být také na škodu a kvasinky může zabít. Kvásek by měl vzejít, což znamená, že nám vznikne nadýchaná pěnovitá hmota s klidně i dvojnásobným objemem.

Vypracujte si těsto

To nejhorší máme za sebou. Mezitím si v misce můžete smíchat zbylé suroviny (nejlépe pokojové teploty). Nakonec přidejte i kvásek a z hmoty vypracujte hladké těsto.

Ačkoli jsme si řekli, že kynutí potřebuje teplo, není tomu tak vždycky. Existuje i pomalé kynutí, kterého docílíme tak, že těsto přemístíme na noc do lednice. Stejným způsobem kyne například domácí listové těsto.

Už jdeme do finále…

Když se druhý den půjdeme podívat na své těsto, zjistíme, že zdvojnásobilo svůj objem. Je nádherně vláčné a nelepivé, takže z něj můžeme pomalu odebírat menší kousky. Tyto kousky vytvarujete na kuličky, rozplácněte a natáhněte na co nejtenčí placky. Můžete je ještě nechat 15 minut odstát, aby ještě trochu nakynuly a byly nadýchanější.

Smažíme

Takto vytvarované langoše smažíme na silné vrstvě oleje dozlatova. Smažte je asi tak 2 minuty z každé strany – samozřejmě ale záleží na tom, jak silný jste zvolili plamen. Raději od smažení nikam neodcházejte, abyste své dílo nespálili, když už jste si na něm dávali tak dlouho záležet. Usmažené langoše pokládejte na talíř a přebytečný tuk odsajte papírovými ručníky.

Podáváme

Na takto připravených langoších si už můžete začít pochutnávat. Dochutit si je můžete čím chcete, nejčastější variantou (a tou původní maďarskou) je česnek utřený se solí, kečup a strouhaný sýr. Kečup ale můžete nahradit tatarkou, nebo můžete vynechat česnek, připravit si langoše nasladko s ovocem… Prostě co vás napadne.

Dobrou chuť!