Máte oblíbenou odrůdu růže na zahradě a nemůžete sehnat sazeničku té stejné? Není nic jednoduššího než si svoji růži namnožit. O řízky růže můžete poprosit i rodinu, přátele a sousedy. Máte pak jistotu, že vám na zahradě vyroste právě to, co jste chtěli. Můžete si i prohlédnout, jak původní růže vypadá, přivonět a zhodnotit, jestli se bude stejně vyjímat i na vaší zahrádce, navíc ušetříte nemalý obnos, který byste utratili při nákupu v zahradnictví. Na oplátku můžete darujícím nabídnout svoje ověřené odrůdy.
Řízkování není žádná věda, pokud dodržíte následující postupy
Řízkování růží provádíme nejlépe na podzim. Vybíráme stonky s tmavě zelenou nebo nahnědlou kůrou, která značí zralost. Ideální průměr stonku je asi 4-5 mm. Větvička by neměla mít méně než tři pupeny. Uřízněte stonek těsně pod spodním a asi 3 cm nad posledním pupenem. Řez veďte mírně zešikma. Pokud chceme řízky vysadit hned, nemusíme otrhávat spodní lístky. Pokud čekáme na jaro, je třeba listy otrhat.
Čemu se při řízkování vyhnout?
· Neřežte stonky se zelenými lístky nebo ty, které právě rostou.
· Vyhněte se napadeným stonkům (roztoči, mšice, plísně apod.).
· Neřežte ani vysušené větvičky.
Správně zasadit, zalévat, opečovávat (a nezapomenout jarní řízky ve sklepě)
Jestliže chcete růži sázet během podzimu, budete si nejprve muset připravit vhodné místo pro královnu. Zem by neměla být ani moc vlhká, ani moc suchá. Ideální je vykopat díru asi 30 cm hlubokou, vybereme z ní kamení, můžeme použít speciální substrát na růže a vhodné hnojivo. Řízky sázíme mírně zešikma. Pokud chceme čekat s výsadbou na jaro, uskladníme výhonek ve sklepě, případně v chladničce, v tomto případě se hodí zakoupit speciální fólii přesně pro tento účel. Růže nesmí uschnout, je třeba hlídat vlhkost substrátu. Řízky můžeme zasadit na zimu i do skleníku, doporučuje se použít uříznutou PET lahev, ve které vytvoříme otvory, aby mohly kořeny prorůst. Na jaře potom opatrně vezmeme růži i s lahví, lahev obstřihneme a růži zasadíme do záhonu.