Našli jste v kuchyni mezi jídlem moly? Takto jednoduše a rychle se jich zbavíte dříve, než Vám potraviny poškodí!

Určitě jste se již setkali s moly v ovesných vločkách. No věděli jste, že se moli mohou chytit i do řady dalších suchých potravin? Zkontrolujte si zejména police v potravinových skříních či v komoře. Zcela jistě je objevíte v bezovém čaji či v čajovém pečivu. Mohou být opravdu kdekoliv. Jsou maličcí a nenápadní, tudíž si jich idé bohužel často ani nevšimnou a klidně je snědí.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Ne že by Vám konzumací molů hrozila nějaká nebezpečná choroba, ale vědomí, že jíme hmyz, asi nikoho nepotěší. Milují obiloviny, mouku, ale i olejniny. V létě se chytají do potravin nejvíce. Táhne je totiž vlhkost, a to zejména tehdy, pokud je dům zavřený a nevětraný. Například během dovolené.

Umí pěkně potrápit!

Pokud nenecháváte otevřené okno a pravidelně potraviny nekontrolujete, zkuste si je alespoň zajistit. Celkem postačí skleněné těsnící nádoby, do kterých se moli nedostanou, pokud jste si je nedonesli v potravině už z obchodu.

Pokud ale spatříte v bytě mola poletovat, můžete si být jisti, že někde jsou i jeho larvy. Rychle proto prozkoumejte rýži, mouku, cereálie, sušenky, sušené ovoce, ořechy, ale také granule pro psy. Pokud je najdete i jen v jedné kapse, okamžitě je vyhoďte a nejlépe rovnou ven.

Moli kladou vajíčka na odlehlejších místech, například za skříňkami, případně za radiátory. Nezapomínejte proto důkladně a pravidelně čistit police i vzadu a věnujte se alespoň jednou týdně vysávání i za radiátory a za většími kusy nábytku. Na vyhubení molů zcela postačí vyčistit police a odlehlá místa vodou smíchanou s octem.

Pokud se chcete pojistit, vyzkoušejte ještě jeden babské recept. Nařežte stroužek česneku na dvě poloviny a rozložte je po policích podle toho, jak jsou velké. Česnekový zápach moly odhání. Podobný efekt má i mátový olej.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Pokud jste ještě moly neobjevili, nezoufejte. Třeba u Vás vůbec nejsou. A pokud jsou, brzy se ukáží. Předejít jim můžete i tak, že u některých potravin se podíváte pod obal. Dá se to například, pokud kupujete ovesné vločky v průhledném sáčku. Taktéž u všech druhů luštěnin a rýže. V případě mouky je to trochu problém. V tomto případě můžete jen doufat, že si spolu s ní domů nepřinesete i nechtěné návštěvníky.