Naučte děti ovládat emoce

Každý z nás jistě ví, že děti své emoce střídají velmi rychle. Pláč, smích, vztek, a jeden nikdy neví, kdy zase otočí. Je velmi důležité, aby se se svými emocemi naučili pracovat a dokázaly je zvládat. To se ovšem samy nenaučí, takže jim budete muset pomoct. Pojďme si ukázat, jak na to, abyste si jednou mohli říct, že jste byli dobrým rodičem pro své dítě. Je důležité, aby si dítě uvědomilo, jak se vlastně cítí, proč se tak cítí a co se s tím dá z jeho strany dělat.

Malujte s dětmi emoce, a hlavně s emocemi pracujte

Neexistuje snad nic jednoduššího než malovat smajlíky s obličeji podle emocí. Tyto emoce nadále pojmenovávejte. Děti před školkovým věkem a ve školkovém věku hodně zajímají barvy. Zkujte je proto využít a děti jimi zaujmout. Co takhle vybarvovat obličeje smajlíků podle toho, jaké vyjadřují emoce. Třeba panáček vyjadřující vztek bude vybarvený červeně.

Hodně Vám také pomůže s dítětem o emocích mluvit. A nemluvte jen o těch jeho, naopak popisujte ty své. Říkejte mu, jak se zrovna cítíte, proč se tak cítíte, případně i to, co se s tím dá dělat, abyste se cítili lépe. Stejným způsobem se mu snažte pomoci pochopit i emoce jeho okolí a jeho samotného. Když se dětem děje něco, co je pro ně nepříjemné, nastává pro ně situace, ve které si neumí poradit. Nevědí, co si počít. Proto se často projevují vztekáním se, pláčem a urputným řevem. To nevyřešíte další vlnou negativních emocí, které budete vysílat ze své strany. Ba naopak zlobení se na dítě, vztek a zákazy nikam nepovedou. Co kdybyste mu raději poradili, jak z toho ven? Raději dítěti v takové situaci poraďte, než zakažte. Zkuste ho vést, aby se párkrát zhluboka nadechlo, vydechlo, pokud umí počítat, počítalo třeba jen do 5 a řeklo Vám, co se děje, jak se cítí a co by chtělo, aby se změnilo. Na to pak už zase můžete pozitivně začít reagovat Vy. Díky tomu zůstanete na pozitivní vlně Vy i Vaše dítě.

Čtěte také: Kolize ve vztahu Jakuba Prachaře a Sáry Sandevy nabírá na obrátkách. Pár spolu nemluví!