Naučte se sázet maliny. Díky tomuto fíglu budete mít ohromnou úrodu. Můj soused ji vyzkoušel a z metru čtverečného má kila malin

Maliny patří k nejchutnějšímu a nejzdravějšímu ovoci vůbec. Již v minulosti se využívaly jako lék, nebo povzbuzující prostředek. Obsahují velké množství vitamínu C, čímž posilují vaši imunitu. Dále jsou zdrojem vitamínu A, který je prevencí proti šerosleposti a zákalům oka. Zároveň také působí proti migréně a stresu. Minerální látky v malinách, jako je fosfor a železo, pomáhají při správné funkci nervové soustavy a srdce. Vápník podporuje zdravé zuby i kosti. V zrníčkách je obsažen zinek, který má vliv na ženské i mužské libido. Tak proč je ještě nepěstujete?

Zdá se vám pěstování malin složité? Není, nebojte se, v tomto článku se dozvíte, jak na to. Zvládne to skutečně každý. Odměnou bude vaše vlastní úroda malin. Sklidíte velké, chutné plody. Stačí se jen držet našeho návodu.

Začněte hned na jaře!

Čas, kdy maliny zasadíte, je rozhodující. Nejlepší je sázet hned na jaře. Má to hned několik pozitiv. Sazenice vám bez problémů zakoření a vytvoří spoustu výhonků, díky kterým budou vaše rostliny odolné a silné.

Čtěte také: Domácí slanina! Když se ji naučíte připravovat doma, v obchodě si ji už nikdy nekoupíte!

Sazenice můžete koupit v obchodě již přichystané. Dbejte na kvalitní hlínu, ve kterých jsou zasazené a nejlepší je, vybrat si malé maliny již v květináči. Pak je nemusíte hned přesazovat a vystavovat stresu, můžete v prvních týdnech ponechat tak, jak jsou zakoupeny. Dejte pozor i na datum, kdy byly zabaleny. 

Jak vybírat substrát?

Substrát pro sázení musí být čerstvý a samozřejmě kvalitní, plný živin. Pak i rostlina a její úroda bude kvalitní. Nejlepší je vzít současnou sazenici i s kořenovým balem, a takto ji do nového substrátu zasadit, aby se obě zeminy propojily. Při sázení samozřejmě nezapomeňte rostliny řádně zalít.

Nejlepší doba pro sázení

Nejlépe volíme duben nebo květen, podle počasí. Pokud je zima mírná, můžete sázet již v dubnu, rozhodně ale nečekejte na horké období, to už pro sázení vhodné není.

Další tipy a triky

  1. Dopřejte malinám dostatek nepřímého světla.
  2. Pravidelně zalévejte a hnojte tak, aby byla půda vždy úrodná. PH půdy by mělo být nižší a substrát spíše hlinitý.
  3. Zhruba dva týdny před sázením vykopejte na určeném místě velkou jámu, do které vložte fermentovaný humus.
  4. Umístěte k malinám podpůrné tyčky, o které se budou moci opřít.