David Hampl
20 června, 2019

Mobilní telefony s sebou přinášejí mnoho výhod, které nám v mnohém usnadňují naše životy. Kromě výhod s nimi ale samozřejmě souvisejí i určité nevýhody. Jedním z velmi diskutovaných problémů dnešní doby jsou nejrůznější podvody, které po telefonu mohou velmi jednoduše vzniknout. Většina z vás již jistě někdy na vlastní kůži zažila neodbytné nabízení určitých služeb nebo zboží po telefonu. Jedním slovem se mu říká telemarketing.

Pozor na nový způsob podvodu po telefonu

Podvodníci jsou ale velmi vynalézaví a sofistikovaní, stále vymýšlejí nové a nové způsoby, jak vás nalákat k pro ně výhodnému obchodu. Telefon volí jako jeden z nejčastějších prostředků, jak lidi obelhat a lapit do svých sítí. V současné době se velmi rozmáhá nový způsob podvodu, kdy podvodníci svým „obětem“ volají z tak zvaných prémiových čísel. Cena hovoru při volání na prémiová čísla je mnohem vyšší než cena běžného hovoru, podvodníci samozřejmě hovor co nejvíce protahují, a zároveň tato čísla mají i určitou doplňkovou službu, která brání přerušení hovoru.  Kromě použití prémiového čísla ale podvodníci během rozhovoru využívají i promyšlenou a předem připravenou strategii.

Předem připravený scénář

Na začátku takovéhoto podvodného telefonického rozhovoru vám obvykle položí otázku typu „Slyšíme se?“. Už v této nevinné otázce ale spočívá zákeřný trik, který může být později použit proti vám. Pokud vám tedy zavolá neznámé číslo a první věta, kterou uslyšíte, bude právě „Slyšíme se?“, okamžitě zavěste. Pokud totiž na tuto otázku odpovíte ano, podvodníci si váš souhlas nahrají a posléze ho používají jako důkaz, samozřejmě naprosto vytržený z kontextu, že jste s danou nabídkou a jejími podmínkami souhlasili. Pokud se s takovýmto typem telefonátu setkáte, neváhejte a ihned kontaktujte policii, můžete tak před podvodným jednáním ochránit další potenciální oběti.

Sdílejte článek