Domů DOMÁCNOST Nedaří se Vám kvalitně umýt okna, neboť Vám na nich vždy zůstanou...

Nedaří se Vám kvalitně umýt okna, neboť Vám na nich vždy zůstanou šmouhy? Zde je 5 běžných chyb, které pravděpodobně děláte!

Mytí oken je únavná práce, a proto je dobré se ujistit, že se Vám to povede hned na poprvé. Abyste se vyhnuli tomu, že byste museli začít s umýváním oken zcela znovu, využili jsme od Carolyn Forte, ředitelky Úklidové laboratoře Good Housekeeping Institute, pár odborných rad, které se Vám budou před zahájením mytí oken jednoznačně hodit.

Co budete potřebovat?

Jak uvidíte, není toho mnoho, co potřebujete k mytí oken.

  • Speciální čistič na okna
  • Hadřík z mikrovlákna

Jak správně a účinně čistit okna?

Než začnete nanášet čistící prostředek, je třeba nejprve utřít všechny viditelné nečistoty ze skla, rámů a parapetů. K tomu použijte nejlépe jemný kartáč a vysavač. Tímto způsobem zabráníte tomu, aby se nečistoty změnily v blátivý nepořádek, po smíchání s čistícím prostředkem.

Jakmile budou všechny viditelné nečistoty pryč, postříkejte okno speciálním čističem na okna a pomocí hadříku z mikrovlákna utřete jednu stranu skla vodorovně a druhou vertikálně. To Vám pomůže zjistit, zda se vytvářejí šmouhy.

Tento postup opakujte, dokud nevyčistíte celé okno.

Nyní se seznamte s běžnými chybami při mytí oken ještě předtím, než se naplno do této činnosti pustíte, ať to neděláte zbytečně.

5 Chyb při běžném mytí oken

1. Myjete okna za slunečného dne.

„Pusťte se do této činnosti během slunečného dne, a čistící prostředek vyschne na slunci a horkém oknu tak rychle, že ho nestačíte ani použít k čištění. To je jeden z důvodů vzniku pruhů a šmouh,“ upozorňuje Carolyn. Místo toho zvolte suchý zamračený den.

Upozornění! Pokud chcete čistit okna za slunečného dne, pak alespoň začněte s okny na stinné straně domu.

2. Nejprve neutřete prach z oken.

Přeskočte tento krok a jakákoli čistící tekutina vytvoří z přebytečných nečistot blátivý nepořádek. Celé okno, rámy a parapety vždy nejprve jemně vydrhněte kartáčkem a vysajte vysavačem. Až poté se pusťte do umývání skel.

3. Nepoužíváte dostatek čistícího prostředku.

Nebojte se velkoryse aplikovat čistící prostředek na Vaše okna, obzvláště pokud jsou opravdu hodně špinavá. „Potřebujete větší množství čistícího prostředku, aby se všechny nečistoty důkladně rozpustily a odstranily – jedině tak Vám nevzniknou pruhy a šmouhy na oknech,“ varuje Carolyn.

4. Používáte noviny k vysušení.

Někteří lidé přísahají, že je tento trik velice účinný, ale Carolyn zastáncem tohoto triku jednoznačně není. Noviny jsou špinavé a neúčinné, a tak je vždy dobré upřednostnit hadřík z mikrovlákna. „Je superabsorpční, omyvatelný a zanechává sklo lesklé a bez pruhů a šmouh,“ říká Carolyn.

5. Vysušujete pomocí slabé papírové utěrky.

Pokud však volíte k vysušení oken papírovou utěrku, zvolte alespoň kvalitní, která odpovídá Vašemu úkolu. Není nic horšího než sušení lacinou papírovou utěrkou, která se odděluje (drobí) a zanechává na skle hodně vláken.

Kam dál?

Když vaříte těstoviny, cedíte je, a zbavujete se tak veškeré zakalené vody? Zde je zcela zásadní důvod, proč byste to už nikdy neměli udělat!

Toto by měl vědět každý! 9 Věcí v domácnosti, které byste měli čistit každý den!

Víte, jak kouzelná je potravinová fólie? Zde je 14 triků, jak efektivně tuto fólii využít v domácnosti!

16 potravin, které mohou vydržet daleko déle, než si myslíte. Musíte jen znát ty správné triky!

Milujete Vaši mikrovlnku? Zde je 9 věcí, které byste do ní nikdy neměli umisťovat!

Další články