Nedaří se vám zhubnout? Možná za to může tenhle hormon!

Snažili jste se zhubnout, ale nedočkali jste se kýžených výsledků? Dali jste do toho všechno, ale nulové výsledky vás připravily o veškerou motivaci? Pokud vám ani kombinace správné stravy a aktivního pohybu s hubnutím nepomáhá, pak je s největší pravděpodobností na vině jeden hormon, který dokáže v našem těle napáchat pěknou paseku.

O který hormon jde? O leptin. Je to hormon, který má za úkol regulovat tělesnou hmotnost, podporovat funkci metabolismu a zároveň regulovat i množství energie. Ne vždy ale pracuje tak, jak by správně pracovat měl…

Jak tento hormon v našem těle funguje?

Určitě vás zajímá, jak leptin v našem těle funguje a proč je pro proces hubnutí tak důležitý. V první řadě nutno zmínit, že úkolem leptinu je vysílat signály do mozku, že už je na čase přestat jíst. To jsou ony pocity, které zažíváte, když něco jíte a najednou začnete mít dojem, že už je to tak akorát. Právě ta tím stojí leptin.

Čtěte také: Pravděpodobně je máte doma i Vy! Přestaňte používat těchto 5 „jedů“!

Jakmile začnete přibírat na váze, vaše tělo začne do krevního oběhu vypouštět stále větší množství tohoto hormonu, aby došlo k rychlejšímu spalování tuku a znovu nastala rovnováha. Jenže někdy dojde k narušení celého procesu, které se odborně říká rezistence na leptin.

Co je rezistence na leptin?

Rezistence na leptin je stav, kdy náš mozek není schopen poslechnout, když mu hormon naznačuje, že je na čase přestat jíst, nebo naopak nakopnout metabolismus, aby rychleji pracoval. Pokud se v těle vytvoří rezistence na leptin, dochází častěji ke vzniku zánětů a zároveň se díky tomuto stavu daleko více hromadí tuk.

Potraviny, které zvyšují rezistenci na leptin:

  • potraviny s vysokým obsahem cukru
  • potraviny s vysokým obsahem tuku
  • zpracované sacharidy