David Hampl
3 srpna, 2017

Mnozí z nás již pravděpodobně někdy letěli letadlem a zřejmě tušíte, že dlouhá cesta s neposednými dětmi je někdy utrpení, o to horší to je, pokud je mezi cestujícími i plačící dítě, které sotva zvládá poslouchat i svou vlastní matku. No co když cestujete sami se třemi dětmi, které neumíte uklidnit?

Podobnou situaci zažila Kesha Bernard během letu ze Seattlu do Denveru. Sama je matkou dvou malých dětí, ale tentokrát byla na krátké dovolené bez nich, aby si i ona trochu odpočinula. V přeplněném letadle však cestovala i žena se třemi dětmi - plačícím batoletem, neposednou 3-letou dcerou a už o něco slušněji vychovaným starším dítětem. Aby byly věci ještě horší, let měl zpoždění, takže všichni cestující byli ještě více nervózní.

Lidé začali reptat a nadávat, proč se matka o své děti nepostará, ale ta nevěděla, koho dříve uklidnit, zda plačící dítě, nebo dceru, která kopala do sedačky před sebou. Jedna dospělá žena si dokonce zakrývala uši rukama. Všichni, včetně letušky, nechali matku trápit se samotnou a nikdo jí nepomohl.

Jelikož Kesha ví, jak náročné je zvládnout děti, rozhodla se jí pomoci, ačkoli seděla na opačném konci letadla. Přišla k matce a zeptala se jí, jestli nepotřebuje pomoc. Žena jí okamžitě podala plačící miminko a snažila se zachraňovat situaci své dcery. Ostatní, místo toho, aby se také zeptali, jak mohou pomoci, což mohli udělat už dávno předtím, si hlasitě vydechli. Žena, do jejíž sedačky kopala holčička, nahlas řekla: "Sakra, konečně!" Jakoby zázrakem dítě v náručí Keshy usnulo, ale na rukou ho měla po celou dobu. "Buďte milí a ohleduplní. Pokud někdo potřebuje pomoc, tak mu proboha pomozte. Stěžování si a nadávání nijak nepomůže, akorát se osoba, která si neví rady, bude cítit hůř." odkazuje lidem Kesha.

Právě toto je problém dnešních lidí - namísto pomoci jiným se zaměřujeme jen na sebe a na naše vlastní pohodlí, nepřemýšlíme nad tím, že takovou situaci by nemusel nikdo z nás zvládnout lépe, přičemž klidně se takový scénář může odehrát i ve vlaku či autobuse. Je důležité pomáhat si a mít s jinými lidmi soucit, protože snadno se může stát, že se v kůži odsuzovaného člověka ocitneme my sami.

Sdílejte článek