Nehoda ve vojenském prostoru Libavá si vyžádala život jednoho vojáka a dalších 8 je zraněných. Na místě jsou dva vrtulníky!

Vojenské výcvikové prostory jsou místem, kde se skrývají pozůstatky nevybuchlé munice. Jedním z takových míst je Libavá, oblast v Olomouckém kraji, která se v posledních dnech stala svědkem mimořádné tragédie. Výbuch munice, ke kterému zde došlo zanechal 8 zraněných a jednoho mrtvého. Situace si vyžádala nasazení záchranných složek.

Výbuch v Libavé

Dnes došlo ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá k mimořádné události. Podle informací armády vybuchla blíže neurčená munice, což vedlo ke zranění několika osob na místě. Okamžitě byly na místo vyslány záchranné složky včetně dvou vrtulníků záchranné služby, které se snažily poskytnout co nejrychlejší pomoc zraněným.

Popis incidentu

Armáda na své sociální síti informovala, že „řešíme vážnou nehodu ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, kde vybuchla zatím blíže neurčená munice. Na místě jsou bohužel zranění.“ Mluvčí olomoucké zdravotnické záchranné služby Lucie Mikisková potvrdila, že na místo vyrazily dvě záchranářské posádky, aby se pokusily poskytnout potřebnou pomoc.

Kontext a předchozí incidenty

Výbuch v Libavé není první incident tohoto druhu, který se ve vojenských prostorách odehrál. V minulosti, například v červenci 2021, utrpěli zranění dva vojáci při sanaci bývalého vojenského prostoru Brdy, kdy při manipulaci s municí došlo k výbuchu. Tehdy jeden z vojáků těžce zraněný podlehl po dvou týdnech zraněním.

Vyšetřování

Armáda uvedla, že událost řeší Vojenská policie, která se snaží odhalit přesné příčiny a okolnosti tragického výbuchu. Vyšetřování bude zaměřené na identifikaci konkrétní munice, která explodovala, a na to, jak k tomuto incidentu došlo.

Zdroj: Shutterstock, Ilustrační foto

Role pyrotechniků a jejich odpovědnost

V minulých případech se ukázalo, že zásadní roli hrají pyrotechnici, kteří manipulují s nalezenou municí. Např. v případě incidentu v Brdech byl pyrotechnik ze ženijního pluku v Bechyni obviněný z obecného ohrožení z nedbalosti, protože při manipulaci s dělostřeleckou municí údajně nepostupoval podle předpisů. Soud ho však nakonec osvobodil s tím, že zraněný voják patrně našel jinou střelu, kterou se sám snažil demontovat, což způsobilo výbuch.

Zdroj: Shutterstock, Ilustrační foto

Složitost práce pyrotechniků

Pyrotechnici, kteří mají mnohaleté zkušenosti včetně účasti na zahraničních misích, čelí při své práci značným výzvám. Musí správně identifikovat a posoudit stav nalezené munice, aby zajistili bezpečnost. Jejich rozhodnutí a postupy mohou mít zásadní dopad na životy ostatních.

Dopady a důsledky

Tragický výbuch v Libavé zanechal zraněné a vyvolal potřebu okamžitého zásahu záchranných složek. Tato událost opět připomíná, že vojenské prostory, ať už aktivní či opuštěné, skrývají nebezpečí v podobě nevypálené munice.

Zdroj: Shutterstock, Ilustrační foto

Zranění a zdravotní stav

Podle dostupných informací byli na místě incidentu zranění, o jejichž zdravotním stavu však zatím nebyly poskytnuty bližší podrobnosti. Záchranné složky se snažily poskytnout co nejrychlejší pomoc a na místo byly vyslány dva vrtulníky záchranné služby.

Vojenské aktivity v Libavé

Vojenský výcvikový prostor Libavá se nachází na území Olomouckého kraje a byl po dlouhá léta využívaný armádou pro výcvik a testování vojenské techniky. Tato činnost zanechala v krajině stopy, které se v podobě nevybuchlé munice mohou projevovat i dnes.

Zdroj: eXtra.cz