Redakce ProSvět.cz
3 ledna, 2019

Každý rodič se tu a tam dopustí nějaké té chyby ve výchově svého dítěte. Chybovat je lidské, ne nadarmo se na tužku dává chyba a jak se říká, učený přece z nebe nespadl. Já však mám na mysli takové chyby ve výchově, které jsou mezi rodiči bohužel velmi časté a co je možná ještě horší, rodiče je dělají pořád a pořád dokola.

Pokud máte děti, určitě pro ně chcete jen to nejlepší. Chcete je zajistit finančně, chcete jim dopřát dobré vzdělání, chcete jim zajistit zázemí a především je chcete dobře vychovat. Výchova dítěte je bohužel velmi náročná, je to těžká dřina, které se chce každý rodič zhostit na výbornou. Teď ale ruku na srdce: neděláte náhodou i vy následující chyby ve výchově, které by mohly způsobit, že vaše snaha přijde vniveč?!

Nejčastější rodičovské chyby ve výchově

Pojďte se teď společně se mnou podívat na nejčastější chyby ve výchově, kterých se my rodiče bohužel opakovaně dopouštíme. A upřímně si odpovězte, jestli je náhodou neděláte i vy...

Chyba první: děti jsou naším pánem

Tohle bohužel dělá mnoho rodičů. Chyba spočívá v tom, že dítě stavíte na první místo, což je samozřejmě v pořádku, ale všechno má své meze. Nemůžete dítěti ukazovat, že se celý svět točí jen kolem něho, musíte se naučit udělat si čas i sami pro sebe, věnovat se vzájemně jeden druhému a čas od času dítko z onoho prvního místa na chviličku sesadit.

Chyba druhá: mé děti nebude nikdo napomínat a poučovat

Už se vám někdy stalo, že jste třeba vzali dítko na hřiště, ono se nepohodlo s jiným dítětem a maminka onoho drobečka začala vaši ratolest napomínat? A jak jste zareagovali? Pokud jste dané mamince pěkně od plic vynadali a prohlásili, že vaše dítě nebude v žádném případě nikdo napomínat, dopustili jste se další časté chyby. Dítěti tak ukazujete, že i když udělá něco špatného, projde mu to.

Chyba třetí: omlouváte je stylem "jsou to děti"

I tohle je velmi častá chyba, kterou možná děláte i vy. Když vaše děti něco provedou, automaticky je omluvíte větou "vždyť jsou to přece děti a děti tohle dělají". Věřte nebo ne, ale děti toho dokážou daleko více, nežli si my rodiče kolikrát vůbec uvědomujeme. Neomlouvejte jejich chování tím, že jsou ještě malé, tím je podceňujete.

Sdílejte článek