Nejchytřejší způsoby, jak můžete využít jedlou sodu na zahradě

Jedlá soda je velmi levná a koupíte ji v každých potravinách. Využít ji můžete nejen během pečení v kuchyni, ale také při péči o svou zahradu. Bikarbonát sodný je jemně alkalická sůl, která se velmi dobře rozpustí ve vodě a přinese vašim rostlinám na zahradě pevné zdraví. Navíc se nebudete muset obávat, že uškodí malým dětem nebo domácím mazlíčkům, protože je šetrná. Jak ji použít?

Fungicid a herbicid

Smíchejte 4 lžičky sody ve 4 litrech vody a použijte ji proti černým skvrnám na růžích nebo plodech i listech stromů. Získáte tak přírodní fungicid. Další možností je nasypat jedlou sodu do mezer mezi chodníky nebo dlaždicemi a po plevelu nebude ani památky.

Prostředek proti housenkám

shutterstock.com

Jakmile smícháte jedlou sodu s moukou ve stejném poměru, získáte skvělý a zcela přírodní prostředek proti housenkám. Ty mohou ničit vaše záhony velmi rychle. Posypat můžete zelí, kapustu nebo brokolici, které jsou pro housenky lákavé. Škůdci zemřou během pár dnů.

Čtěte také: Jak vyčistit nerezový dřez od rýh a škrábanců?

Vyrovnání pH půdy

V některých případech je velmi důležité, abyste ohlídali pH půdy. Některé rostliny totiž kyselou půdu nesnáší. S jedlou sodou zjistíte, jak jste na tom. Namočte půdu a potom na ni nasypte trochu jedlé sody. Když začne šumět, půda má kyselost pod 5 pH.

Odstranění zahradních škůdců

Jedlou sodou posypte půdu a snadno se zbavíte králíků, mravenců a dalších škůdců. Mnoho hmyzu a škůdců jedlou sodu nesnáší, a proto se budou od záhonů držet daleko. Posypat s ní můžete i slimáka. Dávejte si jen pozor, aby se soda nedostala přímo na rostliny.

Dezinfekce rukou i nástrojů po práci na zahradě

Po práci na zahradě si budete potřebovat dezinfikovat ruce. Navlhčenýma rukama můžete velmi jednoduše setřít nečistoty jedlou sodou a potom si je opláchnout pod čistou vodou. Stejným způsobem dezinfikujete také zahradní nástroje, které jste použili při práci.

Zdroj: kerteszkedek.hu