David Hampl
28 května, 2019

S příchodem prvních teplých dní by se každý člověk měl zamyslet nad detoxikací. Lidský organismus totiž funguje v cyklech. Zatímco v zimním období tělo jakoby hibernuje, střádá si zásoby a celkově je zpomalenější a méně aktivní, jaro a léto jej opět probouzí k životu.

I my bychom měli tyto přirozené cykly respektovat, a to především tak, že tělo podpoříme v očistném procesu, který po zimě musí podstoupit, aby se opět probudilo k životu a aktivitě. Přes zimu naše tělo střádá – a to nejen dobré věci, ale také toxické látky. A těch se nyní musíme zbavit. Právě toxiny jsou příčinou dobře známé jarní únavy, kdy na nás jakoby dopadne celá tíha ušlé zimy, a ne a ne se konečně probudit. Náš organismus je prostě zatížen a potřebuje naši pomoc, aby se znovu dostal do té správné formy.

Detoxikace

Co je vlastně detoxikace? Je to postup, jakým tělo zbavíme nahromaděných škodlivých látek. Ty se nejčastěji usazují právě v játrech, které se je snaží filtrovat a nepouštět dále do těla. Nyní ale od nás potřebují pomoci, abychom se látek zbavili nadobro a mohli nový cyklus organismu začít s čistým štítem.

K detoxikaci nejvíce pomůže speciální nápoj nebo kúra, která obsahuje velký počet antioxidantů, tedy látek, které umí škodliviny zachytávat a odvádět z těla ven. Takových detoxikační kúr je celá řada, ale my vám dnes ukážeme jednu, která je velice jednoduchá a přitom účinná. A jako malý bonus máte šanci, že díky ní zhubnete až 5 kilo. A to je přece docela hezké vstoupit do jara nejen očištění, ale také štíhlejší.

Detoxikační limonáda

Tato kúra funguje díky pečlivé kombinaci surovin, které si plní svou jedinečnou roli. Citrony mají vysoký obsah vitamínu C, který posiluje imunitní systém, v medu zase najdete enzymy, které podporují přirozenou látkovou výměnu. Chilli zase zrychluje metabolismus a napomáhá lepšímu prokrvení celého organismu.

Co budete potřebovat?

  • 1 citron
  • 1 lžička medu
  • špetka chilli
  • špetka zázvoru
  • 1 šálek horké vody

Citron rozřežte na poloviny a vymačkejte z něj všechnu šťávu. Přidejte k ní lžičku medu a špetku chilli a zázvoru. Pečlivě promíchejte. Nakonec přidejte šálek horké vody, který umožní, aby se ingredience dobře vzájemně promíchaly.

Jak limonádu používat?

Máte hotový účinný detoxikační nápoj a nyní přichází řada na to, jak celou detoxikaci správně provést. Není to nic složitého. Detoxikaci je dobré provádět celý týden a nápoj si dopřejte vždy ráno, ještě před snídaní na lačný žaludek. Můžete jej před podáváním krátce zahřát na vlažnou teplotu, protože ta umožní ingrediencím lépe a rychleji působit.

Díky tomuto nápoji dojde k rychlému a účinnému pročištění jater a k odplavení toxinů z těla ven. Nastartuje se také skvělým způsobem metabolismus a můžete si být jisti, že se to projeví i na vaší váze a celkovém pocitu.

Během kúry můžete zaznamenat zvýšenou potřebu chození na toaletu. Je to ale zcela normální, protože tělo se takto zbavuje toxinů. Je důležité si uvědomit, že kúru není vhodné podstupovat v náročných či stresových obdobích. Proto si vyberte týden, kdy máte více klidu a víte, že vás nebudou čekat žádné náročné úkoly. Během tohoto týdne zkuste také více sportovat a chodit ven do přírody. Dobrým nápadem může být i to odpočinout si od televize nebo sociálních sítí.

Jak udržet tělo v dobré kondici

Možná se budete po této detoxikační kúře cítit velice dobře a chtěli byste si tento pocit uchovat. Chcete-li se celkově cítit lépe, vyžaduje to ale změnu životního stylu. To, že se ve vašem těle hromadí toxiny je důsledkem nevhodné stravy bohaté na toxické látky. Nemusí to nutně znamenat, že nejíte zdravě, ale konzumujte třeba zeleninu, která je ošetřena pesticidy. Zkuste tedy alespoň tuto malou věc změnit.

Sdílejte článek