„Nejosamělejší slon světa“ byl po 35 letech propuštěn ze zajetí

Aktivisté za práva zvířat nazvali slona Kaavana „nejosamělejším slonem na světě“, protože od roku 2012 žil izolovaně v pákistánské zoo, kde byl připoután. Zajatý slon bojoval střídavě s obezitou i podvýživou. Po letech izolace začal vykazovat známky podivného chování, neustále kroutil hlavou tam a zpět. Ochránci zvířat roky bojovali o to, aby Kaavana dostali ze zoo do přírodní rezervace. Před několika měsíci bylo konečně přijato dlouho očekávané rozhodnutí slona přesunout.

Transport slona do Kambodže se obešel bez komplikací

Konečně nastal den transportu. Desítky zaměstnanců a odborníků na zvířata se sešly v zoo v Islámábádu, provozované organizací na ochranu zvířat Four Paws. Právě tam vznikla myšlenka na slonovo přemístění. Kaavana byl uspán a poté pomocí navijáku a lana přemístěn do speciálního kontejneru. Odkud byl transportován do Siem Reap v Kambodži. „Je to vzrušující den pro nás všechny, jde o velmi důležitý okamžik,“ řekl Amir Khalil, veterinář společnosti Four Paws. Kontejner, ve kterém slon cestoval, váží přes deset tun a musel být přemístěn pomocí jeřábu. Náklad se slonem byl převezen na letiště v Islámábádu vojenským konvojem. Odtud odletěl ruským transportním letadlem do Kambodže.

Přesun Kavaana podpořila i slavná zpěvačka Cher

For Paws v pondělí oznámili, že cesta byla úspěšná. Během letu se slonem byli Frank Goeritz a Dr. Amir Khalil. „Kaavan nebyl ve stresu. Jedl, a dokonce trochu spal. Choval se, jako by byl zvyklý na leteckou dopravu,“ napsal na Facebooku. Celou akci podpořila i americká superstar Cher, která se o ní dozvěděla od svých fanoušků. Pomohla s výběrem peněz na transport. Prohlášení úřadu předsedy vlády uvádí, že prezident poděkoval Cher a vyzval ji, aby se dále účastnila environmentálních iniciativ v Pákistánu.

Čtěte také: Modelka Dominika Mesarošová oznámila po sedmi letech rozchod s otcem svého dítěte! Tajila to kvůli synovi!

V kambodžské rezervaci bude mít Kaavan svobodu a možnost žít mezi ostatními slony. Zotavení mu však bude nějakou dobu trvat. Jisté je, že jeho budoucnost bude šťastnější než minulost.