David Hampl
20 prosince, 2018

Že vztah nemusí klapat úplně dokonale, to není v dnešní době zase až tak nic výjimečného. I když se dva lidé snaží, může dojít k tomu, že po několika letech už si tolik nerozumí. Začnou se objevovat komplikace a vše může vyvrcholit až tím, že dojde k rozvodu. Ten není nijak příjemnou záležitostí a tak je jasné, že s ním lidé mohou také otálet a že z něho mohou mít také velké trauma. To se projevuje psychickými, ale také fyzickými problémy.

Když se partneři domluví, je to hračka

Pokud mají partneři ještě dostatek rozumu, mohou se na všem jednoduše domluvit a rozvod je hračkou. Stačí jedno stání u soudu a ten vše jenom potvrdí. Jsou ale i případy, kdy to tak lehké není. A potom jsou případy, kdy jsou lidé rozhodnuti pro rozvod, ale nakonec vše ještě přehodnotí. A to je příběh ženy, které to neklapalo. Která byla jasně rozhodnutá, že se se svým partnerem rozvede. Nakonec ale slyšela slova, která ji velmi zasáhla a která jí pomohla svůj názor zcela přehodnotit. Co se vlastně stalo?

Krok byl radikální

Stačila jedna jediná věc – odhodlat se. Jakmile měla žena z našeho příběhu dostatek kuráže, udělala to, co už dávno chtěla. Když její partner odešel do práce, rozhodla se, že odejde pryč. Během dopoledne si sbalila všechny své věci a odcestovala ke svým rodičům. Ti ji samozřejmě přijali, jelikož to byla stále jejich dcera. Kromě lítosti si však její matka zachovala i chladnou hlavu a požádala ji o jednu jedinou věc. Aby si vzala tužku a papír, na který měla napsat pár důležitých věcí.

2 sloupečky pravdy

O jaké věci se jednalo? Matka svou dceru vyzvala, aby na jednu stranu papíru napsala věci, které ji na svém partnerovi vadí. Věci, které považuje za špatné a které jsou právě důvodem toho, že si s ním již nerozumí a že se od něho chce vzdálit a následně se také rozvést. Jak by každý očekával, druhá půlka by se mněla nést v duchu pozitivních vlastností. Tak tomu ale nebylo, když byl první sloupec plný, požádala matka svou dceru o úplně něco jiného, než měl být soupis pozitiv, jak by většina z nás očekávala.

Druhý sloupec byl plný reakcí

Co se mělo uvést do sloupce druhého? Byly to reakce na jednotlivá negativa. Na cokoliv, co muž udělal, jeho žena reagovala. A tak se druhý sloupec začal plnit informacemi o naštvání, o lítosti, ale i o výčitkách, stejně jako o hádkách, studu, ale i dalších věcech, které plynou ze špatných vlastností. I tato polovina se následně naplnila ne moc ideálními reakcemi.

Návrat domů s polovinou seznamu

Co matka své dceři udělala? Půlku seznamu s negativními vlastnostmi svého muže vyhodila. Nechala jí v ruce jenom polovinu s jejími reakcemi. Rázem jí došlo, že ne všechny jsou adekvátní a že mnohdy byly reakce nepřiměřené, či že se dokonce jednalo o schválnosti. V tu chvíli žena zjistila, že ani ona není dokonalá. A zjistila také, že i když jí některé věci na jejím partnerovi vadí, nejsou tak hrozné, aby od něho musela skutečně utíkat. Rázem změnila pohled na sebe, ale také na jejich samotný vzájemný vztah, který vypadal mnohem lépe.

Láska pokračovala

V tu chvíli žena změnila svůj pohled a zjistila, že její muž není zase až tak špatný. I on vycítil, že se je ho partnerka mění a i on se začal chovat jinak. Ke šťastnému vztahu stačila jenom jedna věc, kterou řekla jedna moudrá žena. Není to sepsání kladů a záporů toho druhého. Je to pohled do lidského nitra a uvědomění-si, zda jsou všechny naše reakce na toho druhého správné a zda si je vůbec zaslouží.

Sdílejte článek