David Hampl
13 února, 2019

Lidské tělo je dokonalý a přesný mechanismus, který nepřestává stále udivovat nejen vědce a odborníky, ale i každého z nás. Krom jeho neocenitelných každodenních funkcí, které nám zprostředkovávají život, však existují i zajímavosti, jež jsou fantastická, skoro až neuvěřitelné. Pojďte si sami přečíst, jakých zázraků je schopné i vaše tělo.

Co všechno naše tělo dělá?

Svaly, které jsou napojené na naše oči, udělaní denně okolo sto tisíc pohybů. Energicky se to vyrovná přibližně chůzi na 80 km. Během života vyprodukujeme kolem dvaceti pěti tisíc litrů slin, což jsou pro lepší představu dva středně velké plavecké bazény. Za sekundu vytvoříme neuvěřitelných dvacet pět milionů nových buněk a některých se zase přirozenou cestou zbavíme – v přepočtu tak za celý život shodíme asi devatenáct kilo kůže, jež v mikroskopických částech stále opadává. Tělo dospělého člověka se pak skládá ze 7 000 000 000 000 000 000 000 000 000 (7 oktiliónů) atomů.

Vaše super-schopnosti, o nichž jste nevěděli

Nejen nevědomá a fyzická část na našem těle dokáže doslova zázraky. I naše schopnosti, které považujeme za běžné, normální nebo si jich vůbec nevšímáme, jsou opravdu obdivuhodné. Věděli jste, že jsme schopni přečíst tisíc slov za minutu? Dalším fenoménem je například to, že náš mozek si dokáže generovat dostatek elektřiny pro rozsvícení žárovky a kdyby byl počítačem, dokázal by udělat 38 000 trilionů operací za sekundu – pro srovnání nejsilnější superpočítač na světě zvládne jen 0,002% z tohoto čísla. Mozek si také umí zapamatovat až padesát tisíc různých vůní, které dokáže rozlišit – to je nejen obrovský myšlenkový výkon, ale i skvělá čichová vybavenost, o jejíž škále jste nejspíše neměli ani zdání – zvířata však mohou mít až několikanásobně větší rozsah vnímání pachů. Oči vás možná také překvapí. Kdyby byla naše země rovná, dokázaly by vidět svíčku až na padesát kilometrů daleko, dokáží rozlišit až deset milionů různých barev a zpracovávat naráz mnohonásobně více informací než jakýkoliv teleskop. Jsme také nejvytrvalejším běžcem na dlouhé tratě na celé planetě – v dřívějších dobách lidé lovili zvířata tím, že je doslova uštvali k smrti.

To nejlepší nakonec – ty nejpodivnější zajímavosti

Nyní se připravte na nejlepší. Věděli jste, že lidé mají 50% DNA shodné s banány, že zhruba 90% buněk v našem těle nemá lidský původ – většina jich pochází z hub a bakterií – nebo že břicho každého jedince je domovem tisíců a tisíců bakterií, jejichž ekosystém se vyrovná deštnému pralesu? Opravdu tomu je tak. Mezi další nejbláznivější a přesto pravdivé zajímavosti patří například fakt, že malé děti mají o 60 kostí více než dospělý člověk nebo že naše tělo svítí ve tmě; jen záře, která z nás vychází, je tisíckrát slabší, než okem registrovatelná hranice.

Sdílejte článek