Ve velkých vedrech se nikomu nechce trávit v autě mnoho hodin na cestách, i když má auto klimatizaci a necítíte se v něm jako ve skleníku. Po našich silnicích ale ještě jezdí i auta, která klimatizace nemají a v těchto letních dnech je to ve vozidlech jako v sauně. Pomoci si ale můžete trikem, který osvěží vzduch v autě, a nebudete se muset bát, že nezvládnete dlouhou cestu.

V autě a venku by neměl být velký teplotní rozdíl

Dávejte si při pouštění klimatizace pozor, jakou nastavujete teplotu. Jestli je venku 30 stupňů, není dobré ji nastavit na 20 stupňů, protože velký teplotní rozdíl může znamenat zdravotní problémy v podobě bolesti krku nebo nachlazení. Je také nutné klimatizaci pravidelně čistit, aby do auta nevnikly pyly a další alergeny, které by mohly podráždit sliznice.

Použít můžete různé vychytávky, které zaručí, že vám v autě bude dobře a budete moci řídit bez problémů. Při cestování hledejte hlavně stinná místa, kde nebude přes odpoledne svítit slunce. Ideální volbou jsou krytá parkoviště nebo garáže, ale je jasné, že ne vždy budete mít štěstí a takové místo najdete. Místo toho můžete použít plachty na čelní sklo, které zamezí slunečním paprskům projít přes sklo do auta. V létě si můžete vyměnit potahy sedadel za světlejší.

Kolem krku si omotejte vlhký ručník a nezapomeňte doplňovat tekutiny

Pokud řídíte již několik hodin, v autě bude velké horko. Ještě před nastartováním tak otevřete všechny dveře, pročistí se tím vzduch. Můžete si také za jízdy stáhnout zadní okénka, pokud nejste citliví na průvan. Kolem krku se doporučuje omotat vlhký ručník nebo kapesník, protože příjemně ochladí.

Nezapomeňte mít u sebe pořád lahve s vodou, kterou pravidelně doplňujte. Pokud ji v autě zapomenete, už po půl hodině bude velmi teplá a nepitelná. Zadní okna si můžete také během jízdy zastínit, aby v autě nebylo velké teplo. Nikdy nenechávejte děti nebo domácí mazlíčky v autě při teplotách vyšších než 25 stupňů! Již během několika minut se může teplota v autě zvýšit o jednotky stupňů, což může znamenat dehydrataci a v některých případech už může být na pomoc pozdě.

Sdílejte článek