Nemůžete spát? Pomůže vám směs cukru a soli

Nejspíš každý už někdy zažil noc, kdy se jen převaloval ze strany na stranu a nemohl usnout. V takových chvílích často přemýšlíme o minulosti i budoucnosti a ztrácíme se v úvahách, což nám usnutí ještě ztěžuje. Když se nekonečná probdělá noc mění v ráno, vstáváme unavení, nevyspalí a se špatnou náladou. Jít v takové chvíli do práce nebo se starat o rodinu je téměř nadlidský úkol.

Proč nemůžete spát?

Proč vůbec k nespavosti dochází, i když jsme po celém dnu unavení? A hlavně – jak tomuto nepříjemnému stavu předcházet? Přečtěte si, jak nespavost překonáte jednoduchým způsobem a díky prostředkům, které máte běžně doma. Vždyť kvalitní spánek je základem pevného zdraví a mentální pohody.

Nespavost často nastává pod vlivem negativních stavů mysli. Mozek se nedokáže uvolnit, protože celý den absorbuje psychické obtíže a přenáší si je do dalšího dne. Může to být následek dlouhodobého i krátkodobého stresu, úzkosti nebo třeba problémů v práci a v rodině. Na vině mohou být i některé léky, které ve svých vedlejších účincích uvádějí nespavost. Většinou se jedná o analgetika, protizánětlivé léky a léky na vysoký krevní tlak.

Čtěte také: Zamlžená okna spoustu lidí podceňuje. Naučte se tento jednoduchý trik, který zabere jen pár minut.

Spánek je důležitý

Spánek je vlastně velmi podobný nabíjení baterie v mobilním telefonu, ovšem s tím rozdílem, že zatímco telefon nabijeme během hodiny nebo dvou, lidské tělo k „dobití“ potřebuje sedm až osm hodin denně. Čím delší spánek, tím produktivnější den nás čeká. Ztracené hodiny spánku se naopak dohnat nedají, ani si je nemůžeme naspat do zásoby. Káva nebo energetické nápoje poskytují jen dočasnou energii, v konečném důsledku ale budeme ještě více unavení.

Potřeba spánku se během života člověka mění. Zatímco novorozenci do třech měsíců věku potřebují asi 14–17 hodin spánku, batolata do dvou let 11–14 hodin, prepubescentní děti 9–11 hodin a dospělí potřebují spát 7–9 hodin denně. Doporučení odborníků na kvalitní a ničím nerušený spánek je na první pohled jednoduché, převést je do reálného života ale zase tak snadné není.

Jak zatočit s nespavostí?

Snažte se žít aktivním životním stylem, ale nepřehánějte to se cvičením. Nadměrná únava a vysílení naopak nespavost zhoršuje. Snažte se vyhýbat stresovým situacím, jak jen to bude možné. Vzdejte se zlozvyků, jako je kouření, pití alkoholu a podobně. Samozřejmě byste měli usilovat o zdravou a vyváženou stravu a pít bylinkové čaje. Pokud si nejste jistí, které jsou pro vás vhodné, poraďte se se svým lékařem.

Neméně důležité jsou spánkové podmínky. Postel by měla být pohodlná a přiměřeně měkká, měli byste spát bez rozsvíceného světla a před spaním vyvětrejte vzduch v místnosti. Snažte se eliminovat vnější rušivé podněty tím, že budete nosit spací masku a špunty do uší. Před tím, než ulehnete do postele, se jděte projít nebo si čtěte knihu. Je to lepší a méně stresující než koukání na televizi nebo do telefonu, navíc záření obrazovek spánek prokazatelně zhoršuje.

Lepší než prášky z lékárny

Pokud nemůžete usnout, připravte si jednoduchý lék na nespavost. Smíchejte jednu čajovou lžičku růžové mořské soli a pět čajových lžiček hnědého cukru. Až nebudete moci spát, vložte si pod jazyk půl čajové lžičky této směsi. Pokud nemáte po ruce tyto ingredience, poslouží vám i obyčejná sůl a obyčejný cukr. Účinek můžete během dne podpořit i bylinkami pro klidný spánek a pevné nervy. Nejúčinnější je meduňka, třezalka, mučenka, kozlík lékařský, mateřídouška a levandule. Jednotlivé bylinky můžete mezi sebou i kombinovat.

Tato směs vám výrazně pomůže se spánkem. Další den budete výrazně odpočatější a šťastnější. Kvalitní spánek posílí imunitní systém, zmizí bolesti hlavy, vyrovná se energetická hladina, zvýší se produkce serotoninu a elektrolytů. Navíc budete více odolní vůči stresu, což opět přispěje k lepšímu spánku.