Nemůžete usnout? Vyzkoušejte banán se skořicí! Tenhle recept strčí do kapsy jakékoliv prášky na spaní. Navíc si i pochutnáte

Poruchy spánku a nespavost patří v dnešní době mezi jeden z nejčastějších důvodů, kvůli kterému lidé vyhledávají pomoc lékaře. Můžeme je nazvat jednou z civilizačních nemocí dneška. Následky nedostatku spánku na sebe obvykle nenechají dlouho čekat. Patří mezi ně především únava, psychické napětí, nesoustředěnost, poruchy paměti a celkový úbytek energie, kterou potřebujeme pro běžný život. Příčin nespavosti mnoho, od stresu a nejrůznějších psychických problémů a starostí, přes nedostatek pohybové aktivity, až po celkově špatnou životosprávu.

 

V boji s nespavostí se doporučuje především dodržování správné spánkové hygieny. Mnoho lidí ale vyhledává i pomoc prostřednictvím medikamentů, které ale, především při dlouhodobějším užívání, mají poměrně mnoho negativních vedlejších účinků.  Proč tedy nevyužít léků, které nám nabízí příroda? Není na tom nic složitého. Účinný prostředek pro váš boj s nespavostí si můžete připravit z banánu a skořice.

 

Proč banány?

Banány jsou jedním z nejzdravějších plodů, které můžeme na zemi najít. Obsahují velké množství různých zdraví prospěšných látek. Vynikají především vysokým obsahem vitaminu B6, ale obsahují také vitamin C, B1, B2, E či kyselinu listovou. Kromě vitaminů obsahují také minerály, zejména hořčík, draslík a železo. Z hlediska draslíku jsou po avokádu a datlích třetím nejlepším zdrojem tohoto minerálu mezi ovocem.  A právě draslík a hořčík významně pomáhají s uvolňováním napjatých svalů a tím zlepšují spánek.

Banány nám ale nepomohou jen s problémy spánku, prospějí našemu organismu celkově. Jak? Další cenou látkou, kterou v banánech nalezneme ve vysokém množství, je vláknina, která pomáhá například snižovat hladinu tuků a cholesterolu a napomáhá také správné funkci střev. Pozitivní vliv na lidský organismus, konkrétně na naši nervovou soustavu, má i serotonin.  Díky svému jedinečnému složení je konzumace banánů obecně doporučována lidem, kteří trpí chorobami srdce či poruchami oběhové soustavy. Odborné studie uvádějí, že strava bohatá na draslík a zároveň chudá na sodík má preventivní účinky z hlediska vysokého tlaku, srdeční arytmie, mrtvice i rakoviny. Vitaminy skupiny B společně s hořčíkem zase zpomalují arteriosklerózu a chrání před infarktem. Dalším pozitivem banánů je, že pomáhají neutralizovat a odstraňovat nadbytečnou kyselinu močovou z krve.

Proč skořice?

Možná znáte skořici spíše jako součást dezertů, ale sama o sobě je skvělým antioxidantem a dokáže tělu také významně pomoci s relaxací. Obsahuje mnoho různých minerálů a vitamínů a také látky, které pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi. Bylo prokázáno, že pravidelné užívání skořice pomáhá při odbourávání tuků, zlepšuje totiž metabolismus organismu a urychluje látkovou výměnu. Silice obsažené ve skořici mají také mnoho léčivých vlastností, především na náš oběhový systém a trávení.

Jak na to?

Na přípravu tohoto nápoje budete potřebovat jeden banán, trošku skořice a dva šálky vody.  Vezměte banán ve slupce a odřízněte oba jeho kobce. Poté banán vložte do hrnce, přelijte dvěma šálky vody a i se slupkou přiveďte k varu. Následně vařte po dobu deseti minut a poté směs nalijte do připraveného hrníčku, přidejte skořici. Banánovo-skořicový čaj se doporučuje pít přibližně hodinu před ulehnutím o postele. Vyzkoušejte a uvidíte, že už nikdy nebudete mít problém usnout.