Rádi jej používáme při vaření celé řady jídel. Je základní přísadou do nakládaných okurek, polévek, směsí, salátů a mnoha dalších potravin. Jen stěží najdeme kuchyni, v níž se toto populární koření nepoužívá.
Nenápadný zázrak
Je oblíbený nejen díky své chuti, ale také díky svým pozitivním účinkům na naše zdraví. Podporuje správné trávení, chrání kardiovaskulární systém a přispívá ke správné funkci svalů. Abychom mohli pocítit pozitivní účinky černého pepře na zdraví, musíme jej konzumovat pravidelně a v dostatečném množství. I zde platí, že kvalita je nesmírně důležitá. Pro co nejlepší vliv na vaše zdraví si zakupte kvalitnější produkt. Spíše, než ve velkoobchodních řetězcích, se poohlédněte po prodejnách s bio produkty. Na pultech hypermarketů jsou často nekvalitní produkty.
Toto populární koření má svůj původ v jihovýchodní Indii, přičemž hojně se pěstuje i ve Vietnamu či Latinské Americe. Druhů pepře existuje takřka 1600. Kromě nejznámějšího černého se hojně používá i pepř zelený a bílý. Všechny tři druhy pocházejí z jediné plodiny – pepřovníku černého (piper nigrum). Zelený pepř je nezralá verze pepře černého. Oproti tomu bílý pepř vzniká jeho oloupáním.
Jak poznat skutečně kvalitní černý pepř?
Kvalitní pepř není nikdy černý, jeho barva se pohybuje v tónech hnědé. Čím je šedivější, tím horší je jeho kvalita. Pepř vyšší kvality je obtížné získat a bývá drahý. Někteří obchodníci mísí zbytky mletého pepře, mouku, škrob a rýžový prášek pro vyšší výnosy. Pokud je struktura pepře prášková až moučná, je pravděpodobné, že došlo ke smíchání s moukou. Takto získaná směs je rovněž nekvalitní. Nerovnoměrně šedá barva doplněná o bělavé části zase značí, že obsah černého pepře je nedostačující.
Chcete-li zjistit, jaké přísady černý pepř obsahuje, proveďte jednoduchý test. Černý pepř zalijte trochu převařenou vodou a uvidíte, co se stane. Pokud obsahuje škrob, bude se vařit a pokud obsahuje mouku, bude mít kyselou vůni.