Redakce ProSvět.cz
21 prosince, 2018

Pacientů trpících intolerancí lepku každým dnem přibývá. Ačkoli většina lidí mylně zaměňuje nesnášenlivost lepku za potravinovou alergii, ve skutečnosti se jedná o celoživotní autoimunitní onemocnění, které trápí stejně tak ženy jako muže.

Pokud trpíte intolerancí lepku, vaše střeva nedokážou lepek strávit a považují jej za něco, co je v těle navíc. Lepek dráždí nejen střeva, ale i mikroklky nacházející se na stěně tenkého střeva. Bohužel mnoho lidí neví, že nesnášenlivost lepku je i jejich případ, protože přehlíží příznaky, které tohle onemocnění často doprovází.

Trpíte intolerancí lepku? Podle těchto příznaků to poznáte!

Chcete si být jistí, že netrpíte intolerancí lepku? V tom případě si pozorně přečtěte následující příznaky, které mnoho lidí tu a tam potrápí, ale oni jim nevěnují pozornost, nebo je dokonce přehlíží, protože je považují za něco běžného.

Příznak první: závratě

Nejeden pacient přiznal, že jej trápily závratě, mlžení před očima a pociťoval nepříjemný pocit, že ztratil rovnováhu.

Příznak druhý: migréna

Každého z nás někdy potrápila silná bolest hlavy zvaná migrény, kterou často doprovází i nevolnost nebo dokonce zvracení. Pokud se ale migréna objevuje příliš často, pak se může jednat o nesnášenlivost lepku.

Příznak třetí: náladovost

Měníte náladu jako na lusknutí prstu? Věřte nebo ne, ale i tohle může být projev intolerance lepku. Pakliže střeva negativně reagují na přítomnost lepku, vysílá váš mozek signály nespokojenosti, díky kterým jste náladoví, někdy veselí, jindy podráždění a protivní.

Příznak čtvrtý: únava

Ať zvedne ruku ten, kdo někdy nebyl unavený. No jasně, čas od času únava zmůže úplně každého. Jedná-li se ale o dlouhodobě přetrvávající, neboli chronickou únavu, pak je na místě zbystřit, protože i tehdy se může jednat o nesnášenlivost lepku ukrytou za poměrně běžný příznak.

Příznak pátý: svědění

Jako poslední možný příznak, který se objevuje v případě, kdy se tělo nedokáže vypořádat s přítomností lepku, je svědění kůže. Pokud střeva lepek nezpracují, může se vytvořit zánět, který se projeví na kůži - může vzniknout ekzém nebo lupénka.

Sdílejte článek