David Hampl
21 února, 2019

Také máte doma čtyřnohého parťáka, který je vám na blízku? Stvořil je člověk. Celkem máme 400 plemen. Lidstvo je vytvořilo pro nás všechny. Pes, je co do velikosti a chování nejrozmanitější, než jakékoliv zvíře. Byl stvořen člověkem, aby mu sloužil. Pes, je jeden druh s mnoha podobami. 80% dnešních plemen před 130 lety, neexistovalo. Pojďme se společně podívat na to, jak vzniklo tolik ras, kterých je dnes.

Argentinská doga pro příklad

V 90. letech 20. Století přivezli tohoto psa z Argentiny farmáři do jihozápadního Texasu, aby se postaral o divočáky, kteří ničili úrodu. Lovci si tedy obstarali psa, který dokáže kořist najít a chytit. Je odvážný, agresivní a silný. Dogy plní své potřeby přesně podle představ farmářů. Jsou vyšlechtěny k velmi rychlému běhu na krátké vzdálenosti. Mají vrozené vlohy pro lov ve smečkách, velmi dobrý čich a byli vyšlechtěny jako bojoví psi, nebojí si bolesti. Doga ale také dokáží být hodná a milá, má rada přítomnost dětí. Byla geneticky navržena z několika plemen.

Věda jménem Eugenika

V polovině 19. století se začaly objevovat „ nóbl“ psy. V té době to byla nová věda. Tzv. eugenika, která vede k co nejlepšímu genetickému fondu psa, ale také člověka, či jiného tvora. Jen díky člověku existují psi se svěšenýma ušima nebo krátkýma nohama. Hodně zvířat má lepší sluch než psi a hodně lidí má lepší zrak. Co se týče čichu, je ale ten psí podstatně lepší než náš. Zdokonalilo ho ale lidstvo. Pes je tvárný, s jeho vzhledem a povahou jsme manipulovali po celá staletí. I když známe několik stovek druhů psů, jejich genom je podobný z 98 %.  Přesto je ale každý pes vzhledově i povahově odlišný. Proto se na světě vyskytuje tolik ras. Některá jsou

  • Bojová plemena
  • Lovecká plemena
  • Rodinní partneři
  • A jiná

V některých studiích při zjišťování raného stádia rakoviny byli dokonce psi lepší než moderní přístroje.  Pes dokáže nasát několik různých pachů a dokáží tyto pachy rozdělit. Po celém světě lidé chovají psi, aby byli schopni najít lidi ve sněhu, drogy, nebo výbušniny. Psi jsou tak cvičení, aby našli například různé typy nebezpečných látek, a jsou tak používány na letištích. Aby se kříženci, kteří byli výborní na vyhledávání látek, dobře cvičili, museli se zkřížit s dalšími rasami, které měly dobré geny na výcvik a poslušnost.

Dobře si rozmyslete, jaké plemeno si pořídíte

Pokud se rozhodnete koupit si psa, dobře si projděte všechny informace o tom, jaké vlastnosti dané plemeno má. Je logické, že argentinská doga, která je sice krásná, tak ale nepatří do bytu. Potřebuje lovit a běhat. Labrador je dokonalý pes pro rodinu, má výborné vlastnosti a velmi rád plave. Rotvajler nebude kamarádem malého dítěte. Pokud psům dopřejete kvalitní výcvik, bude vám nejlepším přítelem.

Sdílejte článek