David Hampl
27 února, 2019

O tom, že máme potraviny, které pozitivně působí na naše tělo, není pochyb. Podívejte se na potraviny, které jsou schopny zatočit s rakovinou jednou provždy.

Pět hlavních ingrediencí

Pokud patříte mezi ty, kteří bojují s rakovinou, jistě hledáte všechny možnosti, jak se této zákeřné nemoci zbavit. Pojďme se společně podívat na pět základních potravin, které mají v sobě takové látky, co s rakovinou zatočí. Jedná se o:

  • Kurkumu
  • Zelený čaj
  • Borůvky a maliny
  • Hořkou čokoládu
  • Rajčata

V kurkumě najdeme látku, zvanou kurkumin, která je užitečná jak při prevenci, tak při léčbě rakoviny. Látka zvaná kurkumin zasahuje do růstu nádorových buněk, může ho tak ovlivnit. Jedná se o indické koření, které pochází z rostliny jménem kurkumovník dlouhý. Látka má také protizánětlivé a antioxidační účinky. Rostlinu najdeme především v Číně a Indonésii. Zelený čaj pochází z rostliny, kterou najdeme zejména v Asijských státech. Ovšem pozor musí jít o pravý zelený čaj, jinak jeho účinky nebudou takové a musí se umět dobře připravit. Borůvky a maliny jsou nejen chutné, ale také obsahují neskutečné množství vitamínů a jiných, zdraví prospěšných látek. V borůvkách najdeme také látky, které podporují apoptózu, tedy smrt rakovinných buněk. Hořká čokoláda nám také při boji může pomoci, nicméně, je důležité, stejně jako u všech uvedených potravin, dávat si pozor na kvalitu. Čokoláda musí mít více jak 70 % kakaa, stejně dobře poslouží kakaový prášek. Rajčata pro změnu obsahují betakaroten, který má protirakovinné účinky.

Které další suroviny nám mohou pomoci?

Kromě výše uvedených surovin najdeme samozřejmě spoustu dalších. Když pomineme fakt, že všechny zdravé suroviny, jako ovoce a zelenina, jsou vhodné pro naše tělo, můžeme zmínit například olivový olej, který v sobě má omega- 3 nenasycené mastné kyseliny, které mají prozánětlivé účinky a zamezují tak tomu, aby se nádorové buňky množily. Jistě už jste zaznamenali fakt, že v případě, kdy užíváte antibiotika, jsou dobré jogurty s živými kulturami pro srovnání trávicího traktu. Tyto bakterie ovšem také aktivují buňky imunitního systému a tím pomáhají našemu tělu bojovat s rakovinou. Další potravinou, která je zdravá a dobrá jsou mořské ryby, stejně jako olej, obsahují kyseliny, které zamezují nádorovému bujení.

Na co nesmíme při boji zapomenout?

Ať už vám jde o prevenci nebo pokus, jak zatočit s rakovinnou, mějte na paměti, že uvedené suroviny musí být kvalitní a bez přidaných cukrů. Cukr totiž bohužel působí naopak, nádorové buňky ho živí a pomáhají v růstu. Proto si kupujte jen kvalitní potraviny, zelený čaj, koupený v obchodním řetězci, vám pravděpodobně nepomůže, Poohlédněte se například v nějaké bio prodejně.

Sdílejte článek