Neuvěříte, jak málo stačí k odpuzení nepříjemného hmyzu. Pokud vás doma nebo na zahradě trápí, nemusíte utrácet za drahou s smradlavou chemii. Pomohou přírodní recepty, který fungují spolehlivě. Jak na ně? -
Menu

Neuvěříte, jak málo stačí k odpuzení nepříjemného hmyzu. Pokud vás doma nebo na zahradě trápí, nemusíte utrácet za drahou s smradlavou chemii. Pomohou přírodní recepty, který fungují spolehlivě. Jak na ně?

Léto je jedním z nejkrásnějších období. Bylo by však ještě lepší, kdyby nebyli otravné komáři a další škodlivý hmyz. Za prvé jsou štípance nepříjemné a za druhé také mohou přenášet nemoci. Repelenty z obchodu, bohužel, nejsou vždy účinné, ale jsou také drahé a velmi toxické. Děti jsou na ně obzvláště citlivé. Tyto prostředky způsobují nejen alergie, ale také srdeční onemocnění a také negativně ovlivňují nervové buňky. Proto doporučujeme, abyste zapomněli na repelenty z obchodů a vyzkoušeli domácí produkty.

Jak vytvořit domácí repelent

Komáři a další hmyz mají spoustu čichových receptorů, díky kterým hledají zdroje krve. To je činí citlivějšími k určitým pachům. Například k vůni kouře. Proto nejlepším způsobem, jak se chránit před nepříjemným hmyzem je zapálení kávové sedliny. Za prvé, vydává silné aroma a za druhé, produkuje hodně kouře. Pokud se rozhodnete sedět venku, na otevřené terase nebo na balkóně, jednoduše položte suchou kávu na hliníkovou fólii nebo talíř a zapalte ji. Můžete také přidat rozdrcený bobkový list.

Jaké jsou další možnosti?

Počítejte s tím, že domácí repelent nebude pravděpodobně tak hezky vonět, jako ten, který si koupíte v drogerii. Možná také bude třeba mastit oblečení. Ale jestli nechcete používat umělé přípravky, jistě stojí za to vyzkoušet ty přírodní. Například hřebíček funguje na kde co. Na výrobu tohoto repelentu potřebujete:

  • drcený hřebíček
  • líh z lékárny

Kombinaci obou surovin smícháte a necháte louhovat po dobu dvou až tří týdnů. Roztok, který vám vznikne, bude mít hnědo červenou barvu a bude silně aromatický. Pak už stačí jen procedit přes jemné sítko a nalít do vhodné lahvičky, ze které budete tinkturu aplikovat. Ochrana by měla vytrvat po dobu 2-3 hodin, pak je nutné aplikaci opakovat.

Jiné další domácí produkty také pomáhají

Mnoho bylin přirozeně odpuzuje komáry. Pravděpodobně jste slyšeli o citronu, ale věděli jste, že česnek, cedrové dřevo, bazalka, eukalyptus, levandule, máta peprná, rozmarýn, tymián a cibule také odradí nepříjemný hmyz? Můžete snížit výskyt komárů na vašem dvoře výsadbou těchto bylin. Kromě pěstování bylin, vám může pomoci také grilování. Stačí naházet pár bylin na gril a uvidíte, že se i v klidu navečeříte. Můžete také vytvořit bylinnou směs na sprej na kůži. Smíchejte:

  • 25 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru
  • 1/4 šálku vody.

Protřepejte, přelejte do rozprašovače a používejte na kůži, abyste dosáhli zdravého a přirozeného odpuzování hmyzu. Po celý večer znovu naneste váš domácí sprej, abyste zajistili, že zůstane účinný.

Jak se jinak zbavit komárů?

Komáři milují vodu. Zkuste snížit počet komárů u vaší pergoly odstraněním stojaté vody. Pokud máte například sud na dešťovou vodu, je lepší ho odstranit z dosahu, kde sedáváte. Odstraňte stojatou vodu z podnosů pod květináče. Pravděpodobně jste viděli svíčky s vůní citronu již někde v obchodě. Citronové svíčky mohou pomoci udržet komáry pryč. Podívejte se na svíčky, které zahrnují základní oleje odpuzující komáry, jako je cedrové dřevo, levandule a rozmarýn. Umístěte svíčky na stoly a kolem vašeho posezení, docílíte tak toho, že se nepříjemný hmyz bude držet dál od vás.

Elektrické odpuzovače také mohou fungovat s domácími produkty

Jestliže máte doma elektrické odpuzovače, do kterých se vkládají malé čtverce s vůní, vyzkoušejte tip s pomerančem. Vyřízněte pomerančovou kůru na přesnou velikost pravoúhlých vložek, které se běžně používají v zásuvném zařízení proti komárům. Poté použijte kůru pro elektrický odpuzovač. Váš domov to skvělé provoní, vy se nebudete muset bát komárů a ještě můžete být v klidu, protože nepoužíváte žádné chemikálie.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Že jsou palety na vyhození? Rozhodně ne! Tady máte 9…

Co je to paleta, to každý ví. Několik prken, které mají obdélníkový tvar a které slouží hlavně k jednoduššímu transportu většího…
DŮM A ZAHRADA

Tohle jsou patrně nejvzácnější orchideje na světě. Z jakého důvodu?…

Orchideje jsou samy o sobě velmi zajímavé květiny. Nutno ale říci, že je jich velké množství. Existuje tedy nepřeberné množství…
DŮM A ZAHRADA

Myslíte si, že na malém prostoru se nedá útulně a…

Krásné, nové a pohodlné bydlení je snem mnoha z nás. Bohužel ne každý si může dovolit koupit si nově postavený…
DŮM A ZAHRADA

Chcete si doma vypěstovat krásné růže? Zapomeňte na speciální zeminu.…

Růže je nádherná květina, není proto divu, že je jedním z nejčastějších dárků. Jen je škoda, že tak rychle uvadají –…
DŮM A ZAHRADA

Nebudete věřit tomu, jak skvěle můžete využít vodu po vařených…

Vejce jsou již po staletí typickou součástí klasické anglické snídaně. Možná jste si až doteď mysleli, že příprava vajec není…
DŮM A ZAHRADA

Tohle musíte vyzkoušet! Úžasné tipy, díky kterým bude vaše zahrada…

V domácnosti se velice snadno a velice rychle nahromadí spousta starých a nepotřebných věcí. Nemusí ale nutně skončit jenom v odpadu –…