David Hampl
7 května, 2019

Léto je jedním z nejkrásnějších období. Bylo by však ještě lepší, kdyby nebyli otravné komáři a další škodlivý hmyz. Za prvé jsou štípance nepříjemné a za druhé také mohou přenášet nemoci. Repelenty z obchodu, bohužel, nejsou vždy účinné, ale jsou také drahé a velmi toxické. Děti jsou na ně obzvláště citlivé. Tyto prostředky způsobují nejen alergie, ale také srdeční onemocnění a také negativně ovlivňují nervové buňky. Proto doporučujeme, abyste zapomněli na repelenty z obchodů a vyzkoušeli domácí produkty.

Jak vytvořit domácí repelent

Komáři a další hmyz mají spoustu čichových receptorů, díky kterým hledají zdroje krve. To je činí citlivějšími k určitým pachům. Například k vůni kouře. Proto nejlepším způsobem, jak se chránit před nepříjemným hmyzem je zapálení kávové sedliny. Za prvé, vydává silné aroma a za druhé, produkuje hodně kouře. Pokud se rozhodnete sedět venku, na otevřené terase nebo na balkóně, jednoduše položte suchou kávu na hliníkovou fólii nebo talíř a zapalte ji. Můžete také přidat rozdrcený bobkový list.

Jaké jsou další možnosti?

Počítejte s tím, že domácí repelent nebude pravděpodobně tak hezky vonět, jako ten, který si koupíte v drogerii. Možná také bude třeba mastit oblečení. Ale jestli nechcete používat umělé přípravky, jistě stojí za to vyzkoušet ty přírodní. Například hřebíček funguje na kde co. Na výrobu tohoto repelentu potřebujete:

  • drcený hřebíček
  • líh z lékárny

Kombinaci obou surovin smícháte a necháte louhovat po dobu dvou až tří týdnů. Roztok, který vám vznikne, bude mít hnědo červenou barvu a bude silně aromatický. Pak už stačí jen procedit přes jemné sítko a nalít do vhodné lahvičky, ze které budete tinkturu aplikovat. Ochrana by měla vytrvat po dobu 2-3 hodin, pak je nutné aplikaci opakovat.

Jiné další domácí produkty také pomáhají

Mnoho bylin přirozeně odpuzuje komáry. Pravděpodobně jste slyšeli o citronu, ale věděli jste, že česnek, cedrové dřevo, bazalka, eukalyptus, levandule, máta peprná, rozmarýn, tymián a cibule také odradí nepříjemný hmyz? Můžete snížit výskyt komárů na vašem dvoře výsadbou těchto bylin. Kromě pěstování bylin, vám může pomoci také grilování. Stačí naházet pár bylin na gril a uvidíte, že se i v klidu navečeříte. Můžete také vytvořit bylinnou směs na sprej na kůži. Smíchejte:

  • 25 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru
  • 1/4 šálku vody.

Protřepejte, přelejte do rozprašovače a používejte na kůži, abyste dosáhli zdravého a přirozeného odpuzování hmyzu. Po celý večer znovu naneste váš domácí sprej, abyste zajistili, že zůstane účinný.

Jak se jinak zbavit komárů?

Komáři milují vodu. Zkuste snížit počet komárů u vaší pergoly odstraněním stojaté vody. Pokud máte například sud na dešťovou vodu, je lepší ho odstranit z dosahu, kde sedáváte. Odstraňte stojatou vodu z podnosů pod květináče. Pravděpodobně jste viděli svíčky s vůní citronu již někde v obchodě. Citronové svíčky mohou pomoci udržet komáry pryč. Podívejte se na svíčky, které zahrnují základní oleje odpuzující komáry, jako je cedrové dřevo, levandule a rozmarýn. Umístěte svíčky na stoly a kolem vašeho posezení, docílíte tak toho, že se nepříjemný hmyz bude držet dál od vás.

Elektrické odpuzovače také mohou fungovat s domácími produkty

Jestliže máte doma elektrické odpuzovače, do kterých se vkládají malé čtverce s vůní, vyzkoušejte tip s pomerančem. Vyřízněte pomerančovou kůru na přesnou velikost pravoúhlých vložek, které se běžně používají v zásuvném zařízení proti komárům. Poté použijte kůru pro elektrický odpuzovač. Váš domov to skvělé provoní, vy se nebudete muset bát komárů a ještě můžete být v klidu, protože nepoužíváte žádné chemikálie.

Sdílejte článek