David Hampl
25 února, 2019

Pokud máte doma malé dítě, téměř jistě jste už od něj někdy slyšeli větu: „Mami, tati, mě bolí ouško!“  Hned vás pravděpodobně napadlo, že jde o zánět středního ucha, který patří mezi nejčastější dětské infekční onemocnění vůbec. Některé děti na tyto záněty bohužel trpí velmi často, stačí, když jsou v chladnějším počasí venku chvíli bez čepice či si nedostatečně vyfénují hlavu před cestou z bazénu, ofoukne je a zánět je na světě. Záněty středního ucha jsou doprovázeny nejen nepříjemnou bolestí, ale také horečkou, otoky a výtokem, navíc jsou u dětí často kombinované také s rýmou a infekcemi dýchacích cest.

Proč ucho bolí?

Záněty se léčí především antibiotiky a takzvaným pícháním uší neboli proříznutím bubínku jehlou, které umožní uvolnění sekretu ze středoušní dutiny. Kromě zánětů středního ucha může bolest signalizovat i jiný zánět – zevního zvukovodu, který bývá u některých dětí doprovodným projevem angíny a různých stomatologických obtíží.

Nikdo se nechce dívat na své dítě plačící bolestí, a tak spousta rodičů často sáhne po lécích proti bolesti, analgeticích, s dobrou vírou, že svému nebohému dítěti alespoň částečně uleví. Ať už je však bolest způsobena jedním či druhým zánětem, dítěti můžete snadno ulevit i jinak – speciálním teplým obkladem. Nevěříte? Tak to zkuste.

Jak si vyrobit jednoduchý obklad?

Na přípravu tohoto obkladu potřebujete pouze jeden pár ponožek, většinou se doporučují bílé ponožky, aby na nich případně byl lépe vidět výtok z ucha, a jeden a půl menšího hrnku mořské soli. Do jedné ponožky nasypte polovinu množství soli a ponožku pevně zauzlujte tak, abyste vytvořili „balíček“, přibližně velikosti ruky. Následně udělejte totéž i s druhou ponožkou. Poté obě ponožky vložte na dno prázdné pánve nebo hrnce a na mírném ohni zahřívejte přibližně čtyři až pět minut, ne více.

Poté balíček z pánve vyjměte a zkuste si ho položit na své ucho, abyste vyzkoušeli, zda není příliš horký, pokud byste totiž ponožku zahřáli příliš, mohli byste své dítě snadno horkou solí popálit. Pokud vám přijde teplota ponožky v pořádku, pomalu přiložte oba balíčky na bolavá ouška, popřípadě jedno ouško, a nechte několik minut působit. Uvidíte, jak během několika málo minut udělá teplo ze soli vašemu dítěti dobře a bolest začne ustupovat. Pokud se vám zdá balíček po vyndání z pánve či hrnce příliš horký, chvilku počkejte, až mírně zchladne.

Pokud nechcete ponožku ohřívat na plotně, můžete balíček dát ohřát na chvilku do mikrovlnné trouby a pokud se vám z nejrůznějších důvodů nechce používat ponožky, můžete sůl samozřejmě zavázat například do kapesníku. Nemusíte se ničeho obávat, teplý obklad není žádnou babskou radou, ale skutečně fungující a bezpečná metoda, kterou na úlevu od bolesti, na rozdíl od jiných opravdu babských rad jako je například vložení stroužku česneku do ucha, doporučují i lékaři.

Sdílejte článek