David Hampl
26 února, 2019

Možná i vy patříte mezi poměrně velkou skupinu lidí, která začíná svůj den vypitím sklenice vlažné vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Hlavním důvodem, pro který to většina lidí dělá, je nastartování metabolismu. To ovšem není jediná výhoda, kterou nám a našemu tělu tento jednoduchý „rituál“ může přinést.

Proč citrony a proč vlažná voda?

Citrony jsou jedním z nejzdravějších plodů, které můžeme na zemi najít. Najdeme v nich velké množství různých zdraví prospěšných látek. Vynikají především vysokým obsahem vitaminu C, ale obsahují také vitamin B, A či P. Kromě vitaminů jsou bohaté také na minerály, zejména vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. Další výhodou citronů je, že obsahují mnoho elektrolytů, tím pomáhají hydratovat naše tkáně a zároveň umožňují odplavovat z těla škodlivé toxiny. V porovnání s ostatním ovocem citrony vynikají také vysokou koncentrací záporných iontů, čímž například pomáhají zvyšovat množství kyslíku v mozku.

Důvod, proč se doporučuje pít vodu vlažnou, v zimním období klidně až teplou, je velmi jednoduchý. Vlažná voda je k našemu tělu mnohem šetrnější, vypití studené vody by po ránu mohlo tělu způsobit určitý teplotní šok.

Jaká pozitiva můžete očekávat?

Jak již jsme uvedli výše, hlavním důvodem, proč lidé po ránu vodu s citronem pijí, je snadné a rychlé nastartování metabolismu To ale není jediný benefit. Pití „citronové vody“ má pozitivní účinek také na náš trávicí systém, pomáhá s trávením, stimuluje produkci žluči a zlepšuje funkci jater, pomáhá také při pálení žáhy. Pozitivní účinky citronů na zažívání obecně souvisejí se skutečností, že citrony alkalizují náš organismus. I když citrony chutnají kysele, v těle působí opačně – zásaditě. Jejich zásaditý účinek je dán právě vysokým obsahem minerálních látek, především hořčíku a draslíku.

Pravidelné pití vody s citronovou šťávou dále zlepšuje a posiluje náš imunitní systém, a pomáhá nás tak chránit před nachlazením, navíc tento nápoj celkově detoxikuje tělo, a přispívá tak ke zlepšení stavu našich vlasů, nehtů a pokožky, například akné.  Může pomoci také od bolestí a zánětů v kloubech, snížit riziko vzniku dny i problémů s viděním. V neposlední řadě pomáhá s hubnutím, protože urychluje spalování našich tuků.

Děláte to správně?

Velice běžnou chybou, které se většina lidí nevědomky dopouští, je to, že si do vody vymačkají opravdu jen šťávu z citronu a nevyužívají jeho dužinu a kůru. To je ovšem škoda, protože právě v nich se nachází většina výše uvedených vitamínů, minerálů a v dužině velké množství vlákniny. Jak tedy citrony využít co nejlépe? Vymačkejte šťávu tak, jak jste zvyklí, a poté nastrouhejte do vymačkané šťávy i kůru. Pokud se obáváte chemického ošetření citronů, nastrouhejte pouze vnitřní část kůry. Poté do směsi šťávy a kůry přidejte i dužinu, vše zalijte přiměřeným množstvím vlažné vody a jednoduše rozmixujte pomocí ručního mixeru. Takto snadno a rychle získáte váš oblíbený ranní životabudič v mnohem intenzivnější podobě.

Sdílejte článek