Neuvěřitelné: Rekonstrukce domu odhalila starodávné podzemní město, které láká turisty celého světa.

Stalo se vám někdy, že jste objevili něco velmi zvláštního a chtěli to prozkoumat? Jako malé děti jsme chodili na průzkumy lozili jsme po všech možných místech. Byli jsme nadšení z každého nového objevu, nálezu nebo nového místa. Tato radost se v nás zřejmě stále drží, a proto i v dospělosti máme občas chuť něco vypátrat. Jezdíme na výpravy, na výlety a hledáme všechno možné, aby se nám zatajil dech a srdce se rozplesalo radostí. Tento muž nikam jezdi nemusel, protože samotný poklad měl přímo pod nohama. Stačila obyčejná rekonstrukce jeho domu k tomu, aby našel něco, co mu navždy změnilo život.

Poklad ve sklepě

Sklepy starých domů ukrývají celou řad cenností a pokladů, které tam lidé za dlouhá léta uloží. Mnohdy na ně zapomenou a potom je najdou noví nájemníci. V jednom tureckém městě byl takový poklad nalezen, nicméně jeho cena se rozhodně vyčíslit nedá. Navíc se nejedná ani o věc, ale o celý podzemní komplex chodeb a místností. Stačila k tomu obyčejná rekonstrukce domu v Derinkuyu v roce 1963.

Město za dveřmi

Při rekonstrukci byla dělníky zbourána zeď ve sklepě domu a najednou se dělníci objevili v jiné místnosti. Jakmile do ní vstoupili, jejich nadšení neznalo mezí. Nejednalo se o jednu místnost, ale rovnou o celý komplex místností a chodeb. Po podrobném zkoumání zjistili, že se jedná o podzemní město, které má dokonce 8 podlaží, resp. vrstev. Horní vrstvy byly obytné, ale nacházely se tam také vinice, klášter nebo kostel.

Čtěte také: Tato šedesátiletá žena se bála opuštění svého manžela, takže šla ke stylistce – takový výsledek sama nečekala

4 tisíce let staré město

Bylo zjištěno, že v tomto podzemním komplexu žila také domácí zvířata spolu s lidmi. Pro dostatek kyslíku zde byl vytvořen unikátní ventilační systém. Podle archeologů mohlo v podzemním komplexu žít až 20 tisíc lidí a doposud byla objevena jen část komplexu. Podle odborníků může být v oblasti až 50 podobných měst, z nichž některé jsou spojené tunelem. Z místa se samozřejmě stala turistická atrakce, na kterou se sjíždí tisíce lidí ročně.