Neuvěřitelné se stalo skutečností. Vrtačky se už bát nemusíte, zubní kaz vám bezbolestně vyléčí gel. Bude to znamenat revoluci v oblasti zubní péče a budeme mít všichni konečně dokonale zdravé zuby?

Možná se v následujícím také poznáte. Sedíte v čekárně před ordinací zubního lékaře a v ruce žmouláte čistý kapesník. Za dveřmi slyšíte jemné vrčení zubní vrtačky a začíná se vás zmocňovat nevolnost. Jistě, vrtání zubů není většinou bolestivé, pokud ovšem nejde hlouběji do zubu. To pak bolí jako čert. Víte, že existuje daleko příjemnější metoda léčby zubního kazu?

Léčba zubního kazu pomocí chemie

Argentinské firmě Brix se podařilo vyvinout enzymový gel, který má bakteriostatické a protizánětlivé účinky a který léčí zuby s kazem. Nabízí tak bezbolestnou alternativu k nepříjemné zubní vrtačce, jež je strašákem mnoha lidí. Princip jeho fungování je celkem jednoduchý. Nemocný zub se od ostatních izoluje kousky buničité vaty. Pak se aplikuje dentální gel na zub v místě kazu a nechá se působit po dobu dvou minut. Pomocí speciálních zubařských nástrojů je nutné jemnými kyvadlovými pohyby gel odstranit. V případě potřeby se celý proces opakuje do doby, než zůstane jen zdravá sklovina. Dalším postupem zubního lékaře bude vyplnění mezery plombou a je hotovo. Rychle, snadno, bezbolestně.

Práci přenechte odborníkům

Jak je vidět, postup odstraňování zubního kazu pomocí dentálního gelu Brix je snadný, přesto patří do rukou odborníků – zubních lékařů. V domácím prostředí není radno ho provádět, protože se jedná o práci se živou tkání. Navíc aplikaci plomby byste doma sami nezvládli. Vedle toho je občas přece jen nutné někdy použít i vrtačku, tudíž součinnost specialistů je nezbytná.

Pro děti i těhotné ženy

Odstraňování zubního kazu pomocí vysoce koncentrovaného papainu pracuje na stejném principu jako vrtačka, jen k tomu využívá chemii. Jeho výhodou bezesporu je hlavně to, že je vhodný jak pro děti, tak i pro těhotné ženy. Navíc k jeho použití není nutné aplikovat žádná anestetika. Gel tak plní přání mnoha pacientů zubních ordinací, kteří si přáli bezbolestné ošetření zubního kazu. Dnes už to není jen sen, ale skutečnost.