Je to neuvěřitelné, ale tento lék dokáže opravit Vaše poškozené zuby! Jedná se o revoluci v restaurování zubů!

Stalo se Vám někdy, že se Vám ulomil zub? Vskutku nepříjemné, že? Ve skutečnosti se jedná o běžný problém mnoha lidí, který vyžaduje výlet k zubaři a je obvykle řešen pomocí zubní výplně. Měli byste však vědět, že vědci objevili nový způsob, jak nahradit zubní výplň.

Nedávno vědci z King’s College v Londýně provedli výzkum, ve kterém zjistili, že běžný lék na Alzheimerovu chorobu pomáhá stimulovat vývoj kmenových buněk v ústní dutině a vytvářet novou zubní sklovinu. Tímto způsobem se Vaše zuby dokáží zacelit sami o sobě!

[hana-code-insert name=’google‘ /]Když je zub poškozen infekcí, nebo je ulomen, kolem ruptury vyroste tenká vrstva dentinu, která ochraňuje postiženou oblast a utěsňuje vnitřní tkáň. Tato vrstva však nemůže chránit hluboké zlomy a rupce v zubu, a proto se je zubař snaží uzavřít umělými výplněmi. Dokonce i výplně nefungují vždy! Někdy může infekce ovlivnit kořen pod výplní, která musí být znovu a znovu nahrazována, dokud zub sám neodumře a nemusí být odstraněn.

Naštěstí tento nový postup může pomoci samotné opravě zubů! Postup zahrnuje zavedení malého množství biodegradovatelného kolagenu do díry – tento kolagen je také základem běžného léku proti Alzheimerově chorobě, který inhibuje aktivitu enzymu GSK-3. Tento enzym zabraňuje tvorbě dentinu, a protože jeho působení je zablokováno, kolagenová houba dokáže stimulovat produkci velkého množství dentinu, který uzavře otvor ve Vašem zubu.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Jedná se o průkopnický objev, který poskytuje budoucí naději v oblasti zubního restaurování. Ačkoli to bylo prozatím testováno pouze na myších, a zatím nebyly provedeny žádné lidské testy, vědci jsou docela optimističtí a věří, že postup by mohl pomoci dokonce i lidem, kteří si ulomili kus zubu. Pokud bude inhibitor GSK-3 schválen pro humánní studie, můžeme se těšit na dokonalejší zubní výplně a méně obav ze zubařů.

Pokud se Vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli a rodinou :-)!