Neuvěřitelné! Tento zázračný všelék máme běžně doma! Často ho používáme pouze k jednomu účelu. Přitom jeho vliv na zdraví člověka dokáže máloco nahradit. O jakou látku se jedná a kdy dokáže pomoci? Budete se divit!

V dnešní době plné nejrůznějších doplňků výživy a léků na všechno se lehce zapomíná na to, že na všechno je zapotřebí speciální pilulka. Zázrak, který léčí spoustu zdravotních neduhů, máme ale všichni doma – vyzkoušejte zázračné účinky sody!

Jedlá soda a její léčivé účinky

Hydrogenuhličitan sodný, známější jako jedlá soda, je nejen užitečným pomocníkem do kuchyně a domácností (využívá se například jako součást složení kypřícího prášku), ale díky svému zásaditému pH je také velmi prospěšná při různých zdravotních obtíží.

V současné době se této látce věnuje spousta pozornost – a to zcela právem. Jedlá soda totiž pomáhá:

Čtěte také: Máte doma malé ratolesti? Pak byste měli znát všechny tyto triky! Usnadní život Vám i jim!

  • Léčit nachlazení
  • Odkyselovat organismus
  • Bojovat s bakteriemi
  • Léčit kožní problémy

Proč si dát pozor na překyselení organismu

Jedlá soda se doporučuje užívat především jako prostředek k odkyselení organismu. Překyselení organismu je problém, který by se neměl brát na lehkou váhu. Čím víc je organismus zakyselený, tím větší zdravotní obtíže člověku hrozí.

Biochemické reakce, které se odehrávají v lidském organismu, jsou závislé na pH prostředí. Například enzymy jsou na pH extrémně citlivé. PH našeho vnitřního prostředí můžeme ovlivnit několika způsoby. Největším lze ale vnitřní prostředí pH ovlivnit stravou – a to častěji spíše negativně.

Současné moderní stravování vede k nárůstu pH vnitřního prostředí lidského organismu – tím vznikne překyselení, které způsobuje:

  • Narušení rovnováhy vnitřního prostředí
  • Narušení buněčné aktivity
  • Degradaci tkání

Pokud se překyselení organismu nevěnuje dostatek pozornosti, může narušení buněčných aktivit vést až do krizového bodu, kdy začnou selhávat funkce těchto aktivit. Degradace tkání je ale nejnebezpečnější riziko překyselení organismu – vede totiž k velmi závažným zdravotním problémům, jako je rakovina, problémy se srdcem nebo cukrovka.

Jedlou sodou ke zdraví

Pravidelné používání jedlé sody snižuje kyselost organismu a pomáhá tak předcházet i takovým nemocem, jako je pálení žáhy, cukrovka nebo dokonce i rakovina. Kyselé prostředí je bohaté i na houbovité a plísňové infekce, které našemu organismu také neprospívají.

Pokud tedy do své denní rutiny zahrnete i používání jedné sody, můžete uspíšit vyléčení obyčejné chřipky nebo nachlazení. Pomáhá ale i proti pálení žáhy. Doporučuje lidem, kteří trpí různým onemocněním ledvin nebo lidem s cukrovkou. V boji proti rakovině může zastávat důležitou podpůrnou funkci.

Pozitivní účinky pravidelného používání jedlé sody se prokázaly i v boji proti zamoření lidského organismu radioaktivními látkami.

Jak jedlou sodu používat, aby pomáhala a neublížila

Funkce lidského organismu potřebují zásadité prostředí, aby probíhaly optimálně. K tomu vám může pomoci právě jedlá soda. Je ale důležité si uvědomit, že ani s ní se to nesmí přehánět. Jedlá soda slouží jako lék, který je třeba dávkovat s opatrností.

Jedním ze způsobů, jak jedlou sodu užívat, je formou koupelí. Na tuto zásaditou koupel je zapotřebí 100 g jedlé sody, kterou je třeba nechat rozpustit v teplé koupeli. Pro relaxaci můžete přidat éterický olej či mořskou sůl. Tato koupel má pozitivní účinky na pokožku. Díky vstřebané vodě se tato látka dostane i do organismu, kde účinně odkyseluje vnitřní prostředí.

Další (a častěji využívanou) možností, jak jedlou sodu užívat, je v podobě nápoje. Při této variantě stačí sodu rozmíchat ve sklenici vody. Do té můžete pro lepší účinek přidat i hořčík. Ideální je, pokud jednu a půl čajové lžičky rozmícháte ve dvou dcl vody. Tento nápoj je doporučené užívat každý večer. Nejen, že tento nápoj účinně stabilizuje pH vnitřního prostředí, ale zároveň pomáhá i bojovat proti alergiím. Pokud tedy patříte mezi alergiky, je to pro vás jedlá soda ideálním řešením.