David Hampl
8 října, 2020

Jednadvacetiletá mladá budoucí maminka Frankielen da Silva z Brazílie se na své dvě očekávané děti opravdu těšila a snila o dni, kdy je poprvé spatří. Když byla v devátém týdnu těhotenství, začala se jednoho dne cítit velmi zle. Ostrá bodavá bolest v zátylku ji nakonec donutila odvolat manžela z práce a požádat jej, aby ji zavezl do nemocnice. Jak se ukázalo, příčiny bolesti byly mnohem vážnější, než si její manžel Muriel zprvu myslel. Že ovšem budou mít pro jeho rodinu fatální následky, to rozhodně nečekal.

Náhlé zhoršení stavu a zlá předtucha

Přestože Muriel nejdříve svou ženu po telefonu uklidňoval a bolest, kterou cítila, se snažil zlehčovat, na její naléhání nakonec odjel domů. Tam nalezl Frankielen zvracet, a tak se hned vypravili do nemocnice. Už během jízdy byla mladá žena jako omráčená. V jednu chvíli se obrátila na manžela a řekla mu, že chce, aby byl připraven, že se možná již nevrátí domů. Poté omdlela a upadla do kómatu, ze kterého se již neprobrala. Tato děsivá slova byla jejími posledními. Její zlá předtucha se naplnila a do nemocnice Muriel již odvezl pouze její bezvládné tělo.

Čekání na nejhorší

V nemocnici lékaři Frankielen vyšetřili a zjistili, že náhlá bolest, která se u ní tak znenadání objevila, byla způsobena krvácením do mozku, které způsobila prasklá žilka. Po vyšetření byla 21letá žena prohlásila za mrtvou a dle prognóz stejný osud čekal také její nenarozené děti. Ošetřující lékaři nedávali nenarozeným dvojčatům velkou naději na přežití zvláště proto, že mozek jejich matky přestal pracovat. Zároveň byla žena při snaze o oživení vystavena velmi silným antibiotikům a lékům a prošla několikrát velmi invazivním vyšetřením. Jejich verdikt zněl počkat, až jim dotluče srdce.

Zázrak v beznadějné situaci

Navzdory prognózám se však obě děti stále normálně vyvíjely. Všechny ostatní vnitřní orgány matky zůstaly i po zásahu lékařů neporušeny a dvojčata se ukázala jako velcí bojovníci. Personál nemocnice tak udržoval matku v kómatu ještě dalších 123 dnů při životě pomocí přístrojů, a také nevšední péčí, která spočívala v neustálém monitorování a kontaktu s dvojčaty – sestry, lékaři i další personál v místnosti neustále zpívali, mluvili na ně a hladili těhotnou ženu po břiše. Když nastal čas, narodily se císařským řezem dvě zdravé holčičky – Asaph a Anna. Po porodu lékaři Fankielen odpojili od přístrojů, aby mohla v klidu zemřít.

Náhlá mozková mrtvice

Náhlá mozková mrtvice je závažný zdravotní stav, který většinou nelze dobře předvídat, lze jej však velmi účinně kompenzovat, je-li zásah proveden včas. Faktory, jež ji způsobují, jsou variabilní a nejčastěji se jedná o důsledek nevhodného životního stylu podpořeného chronickými nemocemi (cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a další). Příznaky pak zahrnují:

  • slabost a ochablost či ochrnutí svalů v obličeji nebo končetinách na jedné polovině těla
  • obtíže s mluvením
  • náhlé problémy se zrakem nebo s chůzí
  • závrať

Pokud se tyto problémy objeví, neváhejte a jeďte rychle do nemocnice. Následky by mohly být fatální.

Sdílejte článek