David Hampl
28 května, 2019

Tento neuvěřitelný příběh se odehrál v ruském městě Yaroslavl. Jednoho dne uslyšel obyvatel městečka ze sousedního opuštěného domu dětský pláč, nevěnoval tomu ale pozornost. Když však další den pláč pokračoval, nedalo mu to a šel se do domu podívat. To, co nalezl, jej šokovalo. Na zemi bylo schoulené malé promrzlé miminko. Jeho matka jej zde zjevně nechala na pospas osudu. Jednalo se o Lízu Verbitskayouvou a její rodiče nebyli k dohledání.

Náhradní matka

Miminko bylo ihned svěřeno do lékařské péče a pomalu se začalo zotavovat. Ve vedlejším nemocničním pokoji pečovala o svého syna žena, které se dítěte zželelo a sama za Lízou den co den chodila, aby ji přebalovala a konejšila. Jenže jednoho dne ji ale čekal šok!

Když chtěla za Lízou jako obvykle jít, v jejím pokoji ji nenašla. Sestra jí poté sdělila, že Lize už je dobře a byla tedy přemístěna do sirotčince. Žena neváhala a ihned začala usilovat o adopci malé Lízy, tak moc si ji zamilovala. Celý proces byl zdlouhavý a náročný, ale nakonec se podařilo. Začátky nebyly jednoduché. Miminko mělo stále zdravotní problémy a vyžadovalo velmi intenzivní péči. Statečná žena to však všechno zvládla.

Problémy nekončí

Jenže nedá se říci, že by tímto problémy pro Lízu skončily. Měla totiž tmavší barvu pleti a rasistické narážky na sebe ve škole nenechaly dlouho čekat. Smály se jí děti i dospělí a holčička i její adoptivní matka tím samozřejmě trpěly. Líza byla navíc kvůli prožitému šoku „zpomalená“. Šlo jí hůře učení i běžná komunikace. Všechny činnosti jí trvaly déle, nebylo pro ni snadné se ve všem rychle zorientovat a reagovat. I motorický vývoj zaostával. Hůře chodila, dělalo jí potíže i psaní a čtení.

Naštěstí přišel spásný nápad, zapsat Lízu do tanečních lekcí. Tam se dívenka konečně mohla realizovat a její stav se začal dramaticky zlepšovat. V tanci se postupně vypracovala na velmi dobrou úroveň. Tanec jí pomáhal přesunout se do „vlastního světa“, kde nebyla vázána pravidly a očekáváními a konečně se tam mohla cítit svobodná. Tanec jí také významně pomohl zlepšit své pohybové dovednosti.

Konec dobrý, všechno dobré

A tam její příběh zdaleka nekončí. Právě kvůli svému zvláštnímu vzhledu, který poutal pozornost, Lízu oslovila i modelingová agentura. V současnosti je tedy poměrně úspěšnou modelkou, která už ani zdaleka není je odkázána na pomoc jiných. A to samozřejmě neušlo pozornosti ani její skutečné matky, která se s ní po letech snažila zkontaktovat – zřejmě ji zlákala vůně peněz. To ale Líza razantně odmítla s tím, že matku již má a je to osoba, která ji vychovala a pečovala o ní odmala.

A tak se z malého ošklivého a zapomenutého káčátka vylíhla nádherná a úspěšná labuť. Na světe tedy přeci jen existuje nějaké spravedlnost a je to dobře.

Sdílejte článek