David Hampl
21 října, 2019

Chvíle se šálkem dobré kávy je pro mnoho lidí jedním z nejpříjemnějších okamžiků dne. Víte ale, že tento nápoj se hodí při zvětšení prsou? Navíc pití kávy není zdaleka tak nezdravé, jak se po mnoho let myslelo. Dnes se podíváme na kávu v souvislosti s jednou konkrétní částí těla, a tou jsou ženská ňadra. Podle posledních studií jeden až dva šálky kávy denně mohou ženám pomoci jako prevence před rakovinou prsu. Pití více šálků kávy denně však má na ňadra poněkud negativní vliv, ňadra se postupně zmenšují.

Pozitiva konzumace kávy pro ženy

Na základě odborných studií se zjistilo, že látky obsažené v kávě mají vliv na hormony v ženském těle, především estrogen. Látky, které se nacházejí v kávě, mění metabolismus tak, že žena získá lepší konfiguraci různých druhů estrogenů, což přispívá ke snížení rizika výskytu rakoviny prsu.

Negativa konzumace kávy pro ženy

Zároveň ovšem podle údajů získaných ze studie, kterou provedla švédská univerzita na dvě stě sedmdesáti ženách, v sobě více než polovina žen nosí určitý gen, který se při pití většího množství kávy aktivuje a způsobuje zmenšování poprsí. Existuje tedy přímá úměra mezi množstvím konzumované kávy a zmenšováním ňader. Obecně se dá říci, že čím více kávy ženy pijí, tím více se jejich prsa zmenšují. Platí to především pro ženy, které mají od přírody plnější hrudník. Konkrétní čísla udávají, že ženy, které pijí tři a více šálků kávy denně, mají v průměru o sedmnáct procent menší prsa, než ženy, které pijí jen jeden či dva šálky.

Další zdravotní pozitiva pití kávy

Konzumace přiměřeného množství kávy má pozitivní vliv nejen na rakovinu prsu, ale i na další zdravotní problémy a nemoci, snižuje například riziko vzniku diabetu druhého typu, kardiovaskulárních chorob, Parkinsonovy choroby či rakoviny tlustého střeva. Káva také zlepšuje činnost jater a může snížit riziko vzniku cirhózy. Příznivý vliv má konzumace kávy i na onemocnění dnou.

Sdílejte článek