Nikdy jsem nevěděla, jak obnovit barvy na mém oblečení, nebo jak správně odstranit žmolky. Pak mi moje babička dala těchto 8 skvělých rad!

Moje babička mi vždycky říkala, že jsem tvrdohlavá. A věru jsem i byla. Když jsem byla mladší, chtěla jsem svou domácnost vést podle svých představ. A i jsem to dělala. Až později jsem pochopila, co myslela moje babička těmi svými zastaralými radami.

Oblečení třeba prát obrácené naruby

Většina z nás hodí oblečení do pračky tak, jak ho chytí. Dokud na jednom kousku nezjistíme, že náš způsob není správný a oblečení se ničí. Praní naruby přináší tolik výhod! Oblečení je méně zničené, čistší a pokud se na něm náhodou vyskytnou fleky z přebytečného pracího prášku, nic se nestane. A babička měla pravdu. Protože babička už tehdy věděla, že praní naruby bude chránit všechny ohrožené záplaty, pásky, nálepky nebo jiné detaily na vnější straně oblečení. A navíc, oblečení bledne výrazně pomaleji než dříve.

Čtěte také: 10 nejlepších receptů na chutné těstoviny, které umíte rychle připravit,Dobrou chuť !

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Vše, co má zipy a tkaničky, je nebezpečné

Ano, nebezpečné pro pračku a také pro oblečení. Do té doby jsem prala džínsy se staženým zipem, až se mi jednou zasekly, pračka začala rachotit, nebýt duchapřítomnosti mého manžela, byla by snad vybuchla a navíc – několik kousků mi ostrý zip roztrhal. Od té doby zipy vytahuji a šňůrky vážeme. Přesně, jak mi říkala moje babička.

Nešťastné žmolky odstraní žiletka

Naše babičky pravděpodobně neznali žiletky, zato znali břitvy. A rovněž ani nevěděli o odžmolkovávačích. Pokud náhodou nemáte odžmolkovávač, vezměte si žiletku na jedno použití a opatrně s ní přejíždějte po oblečení nebo tkanině, kde jsou nehezké a život znepříjemňující žmolky. Dolu půjdou snadno, ale dejte si pozor, abyste si z oblečení omylem nenadělali výbavu na rockový festival.

Obnovit vybledlé barvy nikdy nebylo jednodušší

Tónování a odcházení původních barev je běžná věc zejména u oblečení, které často nosíme, a tak i často pereme. A ještě horší je to u černé. Od toho je snadná pomoc. Stačí barvivo, voda a gumové rukavice. A věděly to už i naše babičky, ačkoli v minulosti pravděpodobně nepoužívali chemikálie, ale ekologičtější barviva. Viz videonávod, jak na to!

Obnovujte šatstvo lepidlem

Už babičky věděli, že zašívání se nevyplácí vždy. Ta moje mě naučila, že když nechci vyhodit tričko, které má roztřepený výstřih, třeba si koupit pěkný lem a jednoduše ho tam nalepit. A tričko opět nabude svou původní hodnotu. Videonávod Vám ukáže, jak je to jednoduché.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Na nechtěné očka třeba použít jehlu

Stále častěji se mi stává, že mi prsten udělá do svetru očko. Kdysi jsem to řešila tak, že jsem svetr prostě přestala nosit ven a nechala jsem si ho jako domácí oblečení. Takovou nešetrnost by mi babička neodpustila. Pochopila jsem to, když mi moje máma ukázala, jak chybu opravit tak, aby byl svetr stále nositelný. A nenaučil ji to nikdo jiný, než moje babička. Video Vám ukáže, že to vůbec není těžké.

Nepříjemný zápach už nikdy nezůstane ve Vašich věcech po praní

Znáte to. Když se muž v zahradě zpotí tak, že to nevyperete ani po třech praních. Někteří lidé mají prostě pot silnější než je prací prostředek a horká voda. Tomu je však konec. Kdysi lidé pracovali mnohem tvrději než dnes a přesto jim věci po vyprání nesmrděly. A čím to bylo? Babiččiným malým zázrakem – octem! Předeperte příliš zapáchající oblečení ve studené vodě smíšené s šálkem octa a pak ho spolu s ostatními věcmi hoďte do praní. Po zápachu nebude ani stopy.

Na závěr zásada, kterou bychom si měli osvojit všichni

Po příchodu domů třeba oblečení jednoduše svléknout a dát ho na místo, kam patří. Oblečení se ničí i tím, že v něm pobíhá po domě a myjeme, vysáváme nebo se válíme před televizí. Ničí se materiál, oblečení se krčí a vsakuje pot, i když máme pocit, že se nepotíme. To vše jsou věci, které našim věcem ubírají na životnosti. A proto nás babičky nutily převlékat do tepláků a nepobíhat po pískovišti v sukni.