Nikdy nevyhazujte starý nábytek! Rozhodně nejde o odpad, který by si zasloužil jít na skládku. Nabídne ještě mnoho využití a hlavně může dokonale vypadat! Podívejte se, jaké zázraky s ním jde jednoduše udělat!

Ke starému nábytku přijdete jednoduše – buďto ho zdědíte, odkoupíte jako první vybavení nebo váš starý prostě a jednoduše doslouží. Předtím, než si koupíte nový a ten starý vyhodíte, dejte mu ještě jednu šanci. Uvidíte, že s trochou péče bude ze starého kredence klenot vašeho domova. Inspiraci na renovaci můžete najít v následujícím článku.

Nová šance pro váš nábytek

Starý nábytek má jednu obrovskou výhodu – a to je materiál, ze kterého je vyroben. Z pravidla jde o kvalitní dřevěný masiv, za který byste se dneska nedoplatili. Existuje spousta způsobů, jak nemoderní nábytek proměnit na moderní vintage skvost.

Ukázkovým příkladem je starý prádelník. Jeho neatraktivní barvu a oprýskaný povrch jde jednoduše polepit samolepící tapetou. Nezapomeňte ale na nabarvení (nebo nalakování) nohou prádelníku a úchopů šuplíků. Barva by měla ladit se zvolenou tapetou. Tato černobílé varianta je ideální třeba do pokoje pro mladou slečnu nebo do moderní ložnice.

Pokud se nechcete uchylovat k lepení tapety, můžete zůstat u jednoduchého přetření dřeva jinou barvou. Ze starého stolu, který byl zralý na vyhození, je najednou díky správné volbě barem designový kousek, který by si našel své místo v nejednom katalogu moderního nábytku. Zvolená bílá barva:

  • Prosvětlí pokoj
  • Vzbuzuje dojem prostoru
  • Je moderní
  • Lze kombinovat se vším

V podobném stylu lze přetřít i starou komodu – rázem tak získáte moderní set.

Nábytek do chodby i do pokoje

Se starým botníkem budete mít trochu více práce, ale výsledek určitě stojí za to. Kromě přebarvení bude pravděpodobně potřeba nechat vyměnit i čalounění. Můžete si ale vybrat takovou barvu, aby výsledný kus zapadal přímo do vašeho interiéru.

Dokonalým doplňkem je i servírovací stolek. Servírovací stolky se v posledních letech vracení do módy – a pokud máte ve sklepě nějaký starší kousek, nebojte se jej vytáhnout, přebarvit a vystavit.

Zajímavým případem je tato větší komoda s velkým úložným prostorem. Zdánlivě nepoužitelný kus nábytku se jako zázrakem promění v dokonalý kousek do dětského pokoje – stačilo změnit jeho barvu a vrchní šuplíky nahradit barevnými košíky.

Velkou proměnou prošel i noční stolek. Díky kombinací technik (přebarvení stolku a pokrytí dvířek tapetou) vznik unikátní designový kousek.

Ani již rozbitý nábytek nemusíte vyhazovat – například čelo postele lze využít jako rafinovanou pokojovou dekoraci.

Jako pro princeznu

Starý regál prošel zásadní proměnou. Stačilo jednoduché přidání dvířek a změna z nevýrazné, zašlé barvy na příjemnou zelenou, a najednou je z neatraktivního regálu kouzelný interiérový kousek.

V podobném duchu byl přetvořený i starý toaletní stolek. Po odstranění starého zrcadla, jeho přetření na decentní zelenou barvu a ozdobení dvířek šuplíků tapetou v podobném tónu, vznikl najednou moderní pracovní stůl.

Krásně může posloužit i stará židle. Po jednoduché výměně čalounění a přetření rámu židle vznikne luxusní kus nábytku.