David Hampl
10 ledna, 2019

Rakovina je tou nejobávanější nemocí, která jenom existuje. Důvodem je to, že je velmi zákeřná, může se objevit u kohokoliv, kdykoliv a kdekoliv, stejně jako je nutné dodat, že na ni neexistuje žádný stoprocentně úspěšný lék. I proto z ní má mnoho lidí obavy. Stejně jako u každé jiné nemoci, tak i zde platí, že když se podchytí v zárodku, je šance na vyléčení celkem velká. Proto je důležitá hlavně prevence. Dobré je všímat si svého těla a čehokoliv netradičního. Tím samozřejmě nechceme říci, že některý z 15 signálů bude ukazovat přímo na rakovinu, ale pokud se už objeví, je na místě být na pozoru.

Stolice

Pozorujte, co z vás vychází. Pokud je stolice příliš řídká, nejde  přirozený stav. Stejně tak není přirozeným stavem ani to, když máte zácpu a několik dní po sobě nejdete na velkou, a to i když se stravujete normálně.

Moč

Vnímejte případnou bolest, která se může při močení objevit. Pokud je to pálení, svědění, nebo třeba štípání, také to ukazuje na to, že je napadena tato oblast vašeho těla. Může to být močovod, močový měchýř a u mužů to může být také prostata.

Modřiny

Objevují se na různých místech vašeho těla? A to bez toho, aby došlo k tvrdšímu kontaktu s jiným předmětem? Tedy bez toho, abyste se do daného místa předtím uhodili? Pokud ano, je i zde na místě návštěva lékaře.

Krev

Jakmile se bez příčiny objeví, je to cekem velké varování, že něco není v pořádku. Často se může objevit krvácení z nosu bez příčiny, nebo třeba i krev ve stolici, nebo krev v moči. Také je dobré zjistit, zda případné ranky nekrvácejí více, než kdy jindy.

Bulky

Sledujte kůži svého těla a po hmatu zjišťujte, zda se na vašem těle neobjevují různé bulky. Ty mohou mít mnoho příčin – může se jednat třeba i o bulku tukovou. Správnou diagnózu bude mít vždy lékař, ke kterému s daným problémem zamiřte.

Pálení žáhy

Je běžné, že se objeví po těžkém nebo mastném jídle, stejně jako se může objevit i po alkoholu. Pokud je u vás pálení žáhy na denním pořádku i když jíte správně a zdravě, není na místě toto varování podceňovat. Může být něco s vaším trávicím traktem.

Kožní znaménka

Jedná se například o výskyt pih, stejně jako různých znamének. A to jak v souvislosti s tím, že na daných místech dříve nic nebylo, nebo v souvislosti s tím, že se dané útvary zvětšují, nebo mohou měnit svůj tvar. I to je signál, že je třeba jít za lékařem.

Ochlupení

Došlo k tomu, že vám tělesné ochlupení roste mnohem více a intenzivněji, než tomu bylo dříve? Nebo pozorujete, že musíte mnohem častěji navštěvovat kadeřníka? Tento stav může indikovat hormonální změny spojené s jiném problémem.

Kožní problémy

Může jich být celá řada. Jde třeba o suchost pokožky, její nadměrné poškození, stejně jako může jít také o její zarudnutí a větší citlivost. Kdo na něco podobného nikdy netrpěl a nyní trpět začíná, měl by být na pozoru.

Bolest

Je jedno, čeho se týká. Mohou to být svaly, může to být hlava, stejně jako třeba klouby nebo záda. Jestliže vás bolesti trápí častěji a více než dříve, a vy nenacházíte logickou příčinu, rozhodně nejde  nic běžného. Právě naopak.

Teplota

Jestliže nejste nachlazeni nebo netrpíte jinou nemocí, teplota by měla být stálá, do 37 stupňů Celsia. Co ale v případě, kdy je vyšší? Nebo jde dokonce o horečku? Může to být známka toho, že vaše tělo začíná bojovat s něčím, co v organismu nemá být.

Hubnutí

Možná si říkáte, že je dobré, že hubnete. Opak je však pravdou. Pokud je redukce váhy bez příčiny, i když stále žijete stejným životním stylem, může to ukazovat na to, že vaši energii spotřebovává něco jiného. S lékařem lze přijít na to, co to může být.

Kašel

Stejně jako u teploty platí, že je na místě nejprve vyloučit běžné nachlazením, nebo podobný problém spojený s běžnou nemocí. Kašel bez příčiny, který se opakuje a trvá dlouho je něco, u čeho je třeba hledat vysvětlení.

Zduření uzlin

Jedná se o takzvané lymfatické uzliny, které jsou na různých místech na těle. Zduření lze identifikovat poměrně snadno. A to tak, že jsou daná místa citlivá, stejně jako tak, že dané místo je výrazně oteklé a zvětšené. Problémy s lymfou také není dobré podceňovat.

Slabost

Jíte, jak máte, nepřemáháte se, jste v dobré fyzické a psychické kondici a přesto pociťujete celkovou slabost? Pokud se u vás vyčerpanost a s ní spojené jevy objevují každý den, je na místě řešit, proč tomu tak je. Jestliže to není z důvodu změny životního stylu, je to jistě z důvodu určitého problému.

Sdílejte článek