Obrácený koláč s jablky, čokoládou a zakysanou smetanou. Ten musíte vyzkoušet!

Jablka jsou velmi chutným, oblíbeným a dobře dostupným ovocem. Pokud přemýšlíte nad jejich využitím nyní, v době podzimu, kdy je jich přebytek, nabízí se jako zajímavá možnost příprava dezertu, kterou je obrácený koláč s jablky, čokoládou a také zakysanou smetanou. Nejenom že skvěle chutná, ale je také velmi jednoduchý na přípravu. Jaký je recept?

Co budete potřebovat?

Nejprve je třeba dát dohromady suroviny na samotný základ. Tedy na těsto koláče. To je celkem jednoduché a využívají se na něho v podstatě klasické suroviny, jako když se peče jakýkoliv jiný moučník. Je třeba si připravit:

Čtěte také: 22 nádherných inspirací, jak Váš domov proměnit v jedinečné místo! Nápady jsou jednoduché a jen za pár kaček!

  • 4 vejce
  • 180 g polohrubé mouky
  • 180 g cukru
  • ½ prášku do pečiva
  • 1 dl oleje
  • Kakao

Olej může být dle potřeba nahrazen i klasickou vodou, stejně jako je možné vodu použít v určitém poměru k oleji. Množství kakaa je voleno jak dle chuti, tak i dle zájmu o celkovou barvu koláče. Tedy jeho těsta.

Kromě samotného základu v podobě těsta je třeba připravit i suroviny na jeho polevu. I její příprava je podobně jako u těsta celkem jednoduchá. Tím hlavním, co je třeba si připravit, jsou dané ingredience:

  • 2 balení vanilkového pudingu
  • 6 dl mléka
  • 1 vanička nízkotučného tvarohu
  • 2 kelímky zakysané smetany
  • 2 tabulky čokolády na vaření
  • Cukr

I zde platí, že množství cukru je vhodné dávkovat dle chuti. Množství mléka může být v případě potřeby vyšší, ale i nižší. A to v závislosti na aktuální konzistenci vrstvy koláče, která by neměla být ani příliš tuhá, ani příliš tekutá.

Jablka jako první

Jelikož pečeme obrácený koláč s jablky, bude lehce jiný i samotný postup přípravy. Nejprve se totiž na plech pokládají jablka. Ty ne třeba nejprve oloupat, následně je třeba zbavit je jadřinců a jako poslední je nutné jejich nastrouhání. Poté je vhodní jejich dochucení, a to cukrem. Přidat je však možné i skořici, cukr, nebo třeba trochu vanilky. Tuto směs je potřeba rozetřít do spod pekáče. Ten je vhodné buď vytřít máslem, nebo ještě lépe použít pečící papír. Díky němu bude eliminováno případné připékání koláče na plech. Také se bude snadněji obracet.

Následuje těsto

Druhým krokem je příprava těsta. Začíná se klasickým postupem, kdy se společně začne šlehat mouka a prášek do pečiva, ke které se začnou přidávat žloutky, které lze smíchat s cukrem. Pro dosažení optimální konzistence je třeba také přidávat olej a vodu. Zde by mělo docházet k pozvolnému přilévání, aby se podařilo vytvořit konzistenci, která bude táhlá, ale ne příliš tekutá. Jakmile má těsto optimální konzistenci, přichází pravý čas na to, že se začnou šlehat bílky, a to na sníh. Ten se jemně do těsta vmíchá a tím je připraveno i to. V tu chvíli se těstem přelije vrstva jablek, které jsou na plech. Ideální je zajistit, aby mělo těsto po celém plechu stejnou výšku.

Péct při klasické teplotě

Následující činnost už odvede trouba. Tu je vhodné si během přípravy těsta předehřát, a to na celkem obvyklých 175 stupňů Celsia. Ideální je horkovzdušná trouba. Pokud není k dispozici, měl by být zapnutý jak horní, tak i spodní ohřev. Jakmile je teploty dosaženo, je plech umístěn do trouby. A to přímo do jejího středu. Péct by se měl obrácený jablečný koláč zhruba 15 – 20 minut. Je třeba kontrolovat barvu. Jakmile začne hnědnout, je hotovo. V tu chvíli se plech vyndá a koláč se nechá vychladnout. Ideálně za nebo na balkoně.

Příprava krému

Předposlední fáze souvisí s přípravou pudinkového krému. Základem je pudink vařený podle návodu. Jakmile lehce vystydne, je možné vmíchat tvaroh a také zakysanou smetanu. Následně je třeba celou směs nalít a poté rozetřít po již upečeném koláči. Ještě před tím je nutné ho otočit. Proto, aby těsto bylo následně ve sodní části a v hodní byla jablka, na která se bude samotný krém nanášet. Vše se nechá opět zatuhnout, až na teplotu několika málo stupňů Celsia.

Příprava a použití polevy

Posledním krokem už je jenom použití polevy. Na tu se využijí zbývající ingredience, v podobě čokolády na vaření. Tu je ideální klasicky rozehřát v hrnci, který bude ve vodní lázni. Eliminuje se tak připálení. K čokoládě se následně přidá zbývající zakysaná smetana, čímž se nejenom zjemní konzistence, ale výší se také množství a unikátně se i změn í chuť. Poté stačí čokoládu nalít na ztuhlou buchtu a nechat rozetřít. Posledním krokem je opět nutnost vychlazení. Poté stačí nakrájet a servírovat. Dobru chuť.