David Hampl
6 února, 2019

Americký prezident Donald Trump svým prohlášením, tak jako téměř pokaždé, když veřejně mluví, otevřel sporné téma a rozvířil diskuzi ve Spojených státech a následně po celém světě. Nyní se vyjádřil velice nelichotivě o očkování proti chřipce a dokonce ho označil za „největší podvod v dějinách medicíny“. Nakolik jsou jeho slova pravdivá?

Škodlivost, o které se mlčelo

Jeho výroky, jak jistě víme, jsou mnohdy kontroverzní. Když americký prezident řekl „Já jsem se nikdy nedal očkovat. A proto jsem zatím nikdy neměl chřipku.“, mohlo by nám to na první dojem znít asi stejně jako „celý život jsem nepřestal kouřit a proto nemám rakovinu“. Pokračoval však slovy, nad kterými se stojí za to pozastavit a zamyslet „Nelíbí se mi představa, že vám do těla vstříknou něco špatného. A to je přesně to, co dělají. A hlavně nejnovější vakcína proti chřipce“. Je třeba uznat, že pojmem „něco špatného“ sice nezní příliš odborně – a Donald Trump také jistě žádný odborník přes medicínu není – ale podařilo se mu uhodit hřebík na hlavičku. Za jím zmíněnými „špatnými věcmi“ se totiž skrývá v případě očkování proti chřipce formaldehyd a rtuť. To jsou silné neurotoxiny, které jistě do těla nepatří, což minimálně o rtuti ví snad každý.

Je třeba mít kompletní informace

Výroky Donalda Trumpa „Mám přátele, kteří se svědomitě nechávají očkovat, a pak dostanou chřipku.“ a další podobné sice nejsou postaveny na vědeckých a použitelných faktech, ale rozhodně pomohly světově otevřít diskuzi, že určité léky a jejich aplikace mnohdy také ne. Právě vakcinace jsou v rámci medicíny jednou z věcí, u které se o účinnost, ale ani o případnou škodlivost nezajímá Správa potravin a léčiv (FDA), Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a dokonce obvykle ani média. Posouzení účinnosti a množnosti nás před chřipkou skutečně ochránit bychom nechali zdravotním výzkumníkům, popřípadě americkému prezidentovi Trumpovi, ale o škodlivosti a sporných až téměř nesporně nevhodných látkách, které vakcíny obsahují, by měl být zajisté informován každý ještě předtím, než se nechá očkovat.

Trumpova slova využívají různí aktivisté

Svým prohlášením nahrál Trump odpůrcům veškerého očkování, kteří v něm nyní vidí silného spojence pro svůj záměr. Mnozí aktivisté doufají, že jim americký prezident pomůže změnit systém vakcinací v USA. Mezi jeho velké podporovatele patří i Andrew Wakefield, který na základě manipulace s údaji přišel dle „výsledků“ u 12ti dětí s rozšířenou konspirační teorií, že očkování způsobuje autismus. Na základě tohoto vědomého falšování dat byl zbaven lékařské licence a byl usvědčen jako podvodník; to mu však nebrání v tom, aby se snažil nyní dostat díky Trumpovi znovu na výsluní. Vzájemné spojenectví aktivistů proti vakcinacím a amerického prezidenta můžeme pozorovat i v Trumpem vlastněných mediích, které jeho setkání s Andrewem Wakefieldem bez ostychu zveřejnila.

Sdílejte článek