David Hampl
14 února, 2020

Myslíte si, že je váš zrak v pořádku? Dost možná je to jen váš mylný dojem. Většina lidí vůbec netuší, že špatně vidí, dokud nenavštíví lékaře nebo optika, který jim zrak odborně změří. Logicky totiž nemají srovnání, takže netuší, jak vidí jiní lidé, a že jejich zrak je možná dost špatný.

Dokonce se uvádí, že až polovina českých řidičů špatně vidí a každý pětadvacátý by kvůli problému se zrakem řídit vůbec neměl. Nejde tedy jen o váš osobní komfort, ale svým špatným zrakem můžete snadno ohrozit i své okolí.

Vidíte jako ostříž?

Na internetu najdete řadu snadných tesů, které vám pomohou určit, zda je váš zrak v pořádku, nebo byste měli zvážit návštěvu lékaře. Potíže se zrakem se neomezují pouze na vidění do dálky či na blízko, naše oči by měly zvládnout rozlišovat také různé odstíny barev a měly by být schopné rozpoznat i drobné barevné nuance či změny ve tvarech. A právě k tomu slouží následující testy, jejichž obdoba je běžně používaná například při zkouškách pilotů.

Najděte, co je jinak

Některé úlohy jsou snadné a pravděpodobně je zvládnete levou zadní, ale postupem času se obrázky stávají stále složitější a může pro vás být mimořádně obtížné odhalit, kde se skrývá onen odlišný element, který na každém obrázku máte hledat.

V ideálním případě byste jej měli odhalit během několika sekund. Pokud se vám nepodaří drobný rozdíl nalézt do dvaceti vteřin, znamená to, že váš zrak pravděpodobně není tak ostrý a spolehlivý, jak se domníváte.

A co dělat, pokud se vám nepodaří rozdíly najít? Je to rozhodně znamení, že byste měli zvážit návštěvu u lékaře. Není třeba panikařit, dost možná je vaše oční vada jen velmi drobná.

Je ale dobré o ní vědět a případně sledovat, zda se nezhoršuje. Stačí každoroční prohlídka u očního lékaře, který vás bude mít pod dohledem a včas zakročí a doporučí vám vhodné řešení pro korekci zraku.

Sdílejte článek