Redakce ProSvět.cz
27 září, 2018

Bolest kolene se považuje za jednu z nejvíce nepříjemných a dokáže váš život nemile ovlivnit. Bolest kolene může mít mnoho příčin a můžete se s ní setkat v jakémkoliv věku. Tento problém se často řeší operací, ale také lékami, které nejsou vždy nejlevnější. Přesně z toho důvodu jsme si pro vás připravili hned několik přírodních látek, které vám od bolesti pomohou a stojí jen pár korun!

Jak již bylo zmíněno, příčiny mohou být opravdu různé. Často k ní dochází při nějakém sportu nebo jiné aktivitě, u které dojde ke zranění. Mezi tyto zranění patří například poranění šlach, zlomenina čéšky a podobně. Některá zranění jsou závažnější a musí se řešit operací, ale jiná se dají řešit i přirozeně.  Osteoporóza nebo artritida patří zase mezi nemoce, které stojí za touto palčivou bolestí.

Zde jsou tedy nějaké tipy:

1) Citrón

Citróny má doma snad úplně každý a o to lepší tento lék je. Díky kyselině citrónové se rozpouští kyselina močová, která stojí za vznikem artritidy. Citróny jsou tedy lék, který pomáhá k její prevenci a můžete tedy artritidě předejít.

Budete potřebovat pár věcí : 1 citrón, gázu a půl hrknu sezamového oleje.

Nejprve citrón nakrájíte na plátky. Tyto plátky poté svázejte do gázy a tu ponořte do oleje. Nechte namočené pár minut a následovně gázu s citrónem položte na místo, kde cítíte bolest. Nechte působit alespoň 10 minut 2x denně.

2)  Olivový olej 

Olivový olej působí hlavně na otoky. Pokud máte koleno oteklé, postupujte následovně.

Bolestivé místo potřete olejem a nechte působit alespoň hodinu. Můžete do oleje namočit obvaz a koleno obvázat. Obvaz poté sundejte a koleno omyjte. Opakujte každý den jednou.

3) Kokosový olej

Tento olej je velice dobrý hlavně na záněty, které jsou jednou z příčin bolesti kolen.

Nalijte přibližně půl hrníčku kokosového oleje do hrnce a vařte 3 minty. Vznikne vám směs, kterou namažte na bolavé koleno. Olej nechte na koleni několik hodin a poté smyjte. Opakujte alespoň 2x denně pro úplný účinek.

4) Jablečný ocet s olivovým olejem 

Smíchejte 1 polévkovou lžíci jablečného octa a 1 polévkovou lžíci olivového oleje. Poté namazejte na kolena zepředu i zezadu. Po 30 minutách omyjte vodou.

5) Kajenské koření s olivovým olejem 

Kajenské koření má skvělé vlastnosti jako je například to, že kladně působí na otok a zklidňuje bolest.

Smíchejte 2 polévkové lžíce kajenského koření a 1 a půl hrnečku olivového oleje. Vzikne vám pasta, kterou namazejte na koleno. Opakujte 2x denně alespoň 1 týden.

6) Kajenské koření s jablečným octem

Smíchejte 1,5 polévkové lžíce kajenského koření a 1 hrneček jablečného octa. Tuto směs přidejte do vany s vodou a namáčejte kolena cca 20 minut. Toto byste měli opakovat každý den, abyste předcházeli zánětu.

7) Kurkuma a zázvor

Kurkuma má skvělé detoxikační vlastnosti a působí hlavně protizánětlivě. Problém bolesti kolen nemusí být jen vnější problém a tento recept řeší právě ten vnitřní.

Do hrnce s vodou (1 hrnek vody) přidejte 1,5 polévkové lžíce kurkumy, 1,5 polévkové lžíce nakrájeného zázvoru a 1 lžičku medu. Vařte cca 10 minut a poté nechte chladit dalších 10 minut. Vše poté přeceďte a tekutinu vypijte. Stejný proces opakujte 2x denně.

Pár tipů na závěr : 

  • nenamáhejte kolena a nechte je odpočívat
  • každý den se alespoň 15 minut procházejte
  • zahřívejte si bolavé místo
  • noste pohodlné boty (NE podpatky!)
  • pijte hodně vody a jezte hodně ovoce a zeleniny
Sdílejte článek