David Hampl
5 dubna, 2019

Že dítě onemocní běžným nachlazením, to je něco natolik běžného, že se dnes nad tím nikdo nijak nepozastavuje. Horší to ale může být ve chvíli, kdy se objeví nemoc, která je komplikovanější. A právě na jednu aktuálně upozorňují lékaři. Ti apelují na rodiče, aby hlídali své děti a pozorovali u nich příznaky této nemoci. Pokud se vyskytnou, nemají váhat a mají rychle zamířit.

Jde o infekci, která napadá jenom určité části těla

Jedná se o infekční onemocnění, které je unikátní především proto, že napadá pouze určité části lidského těla. A těch je hned několik. Právě zde mohou být pozorovány ony příznaky. O jaké části lidského těla jde? Jedná se o ruce, stejně jako se jedná o nohy včetně chodidel, ale jde také o oblast okolo úst. Právě zde se mohou dětem objevit poměrně nepřehlédnutelné pupínky, které nemoc označovanou jako HFMD charakterizují. V některých případech se mohou podobné pupínky objevit také na oblasti hýždí – zde si je však nepleťte s klasickou opruzeninou, nebo zapařením kůže.

Jaké příznaky můžete u dítěte pozorovat?

Podívejme se na soupis daných příznaků, které se mohou objevit. Jako první se začne objevovat zvýšená teplota, která může přecházet až v horečku. Je jasné, že v tu chvíli může být u dítěte jakákoliv nemoc a tak už v tuto chvíli je na místě jít za lékařem. Může se jednat jak o obyčejné nachlazení, tak samozřejmě může jít i o něco horšího. Pokud se k lékaři nejde, je dobré si za 1 – 2 dní všímat právě zmíněných partií. Pokud se na nich objeví pupínky podobné těm, jako na obrázku, je zde velké riziko právě dané nemoci, na kterou lékaři a odborníci upozorňují. V takovém případě není radno váhat a je na místě k lékaři vyrazit co možná nejdříve.

Dále nezapomínejme také na několik dalších příznaků, které se mohou objevovat. Je to celková apatie kdy dítě nemá zájem dělat to, co ho bavilo v minulosti. Prostě se mu nic nechce a na podněty reaguje minimálně. Stejně tak se může objevit i nechutenství. Dítě si nedá ani to jídlo, které miluje a kterého dokázalo v minulosti spořádat více než dost.

O jakou nemoc se jedná? Je to syndrom ruka-noha-ústa

Ano, tato nemoc se skutečně nazývá jako syndrom ruka-noha-ústa neboli HFMD. Tento název si zapamatujte, jelikož pokud budete mít podezření na dané příznaky, je na místě informovat lékaře o vaší návštěvě a ten zajistí karanténní opatření. Jde o nemoc, která je vysoce nakažlivá a z důvodu nevyvolání epidemie je na místě dítě nevozit MHD, ale raději autem. Nebo pro sebe nechat raději poslat převozní sanitku. Čím méně kontaktu bude mít dítě s ostatními dětmi, tím menší je riziko, že nakazí další a že by vypukla i možná epidemie.

Sdílejte článek