Odborníci nemají jasno v tom, kdy koronavirus zvládneme. Pokud je pravdivá teorie s počasím, tak se jeho síla pouze přesune na tu část planety, kde jsou pro jeho šíření opět přijatelné podmínky. Co s tím?

Koronavirus ukazuje svou sílu. Lidé se snaží chránit, lékaři pečují o nemocné a vědci se snaží optimalizovat postup testů a hlavně nacházet protilátky. A do tohoto všeho tu jsou také otázky, které jsou často stále stejné – každý se ptá, kdy hlavní obavy pominou a kdy koronavirus poleví. Ani odborníci na to nemají přesnou odpověď.

Pomůže nám počasí?

Podobně jako je tomu třeba u chřipkových epidemií, tak i tady by mohlo pomoci počasí. Podle některých by měl být větší klid s nástupem dubna, kdy z vlhkého a sychravého počasí bude to, které bude o poznání teplejší a sušší. Podobně jsou eliminovány i běžné chřipkové epidemie, kdy počasí pomáhá tomu, aby se počet nakažených zmírňoval.

Ne všude je stejné počasí

Odborníci však poukazují na to, že koronavirus není jenom lokální problém, jako je tomu u chřipkových epidemií, které mohou nastávat třeba jenom v rámci určitého státu. Koronavirus je problém celosvětový, což znamená, že počasí není všude stejné. Napříč celou zemí jsou jiné meteorologické podmínky, a to ať jde o teplotu, roční období a další.

Čtěte také: Šťavnatý jablečný koláč naruby – pokud milujete jablka, tenhle dezert budete zbožňovat!

Někde odejde, jinde přijde?

Tento fakt nahrává jedné teorii. To, že se koronavirus i díky pomoci počasí podaří někde zvládnout neznamená, že bude vymýcen zcela. To, že u nás s nástupem jara skončí, znamená jenom to, že se díky cestování lidí začne rozšiřovat tam, kde bude chladněji a vlhčeji. A takto stále dále a dále. K tomu bude docházet v podstatě po celý rok a tak se dá očekávat, že na podzim, kdy jen opět chladno a vlhko, může znovu přijít k nám. A takto rok co rok.

Může se zhoršovat

A to není jediný problém. Řada nemocí v minulosti jasně ukázala, že v průběhu času dokáže mutovat. Stávat se nebezpečnějšími a odolnějšími. Už nyní je koronavirus hrozbou a co teprve, pokud se vyplní i tato předpověď. Skutečně se máme čeho bát a je třeba být na pozoru? Podle řady expertů jsou obavy na místě.