Odborníci radí, dejte si pozor na tyto příznaky: vaše játra přestávají fungovat!

V dnešním článku jsme pro vás sepsali příznaky, na které byste si dle doktorů měli dát velký pozor. Mohou totiž značit to, že vaše játra pomalu vypovídají službu. A to je nebezpečné. Hrají totiž důležitou roli v trávícím procesu, produkují žluč, zpracovávají živiny a ukládá se v nich glukóza. Nejdůležitější je ale jejich čistící funkce. Pomáhají z těla odstranit nečistoty a škodliviny. Játra jsou zkrátka jedním z nejdůležitějších orgánů.

Dávejte si na svá játra pozor

Jelikož jsou játra orgánem, který se dokáže regenerovat, jejich poškození musí být opravdu vážné, aby se začalo projevovat následujícími symptomy. Jakmile na sobě některé zpozorujete, vyhledejte lékařskou pomoc. Zároveň bude nutné, abyste změnili životní styl. Na jaké příznaky si dát pozor?

  • žloutenka
  • bolest v oblasti žaludku
  • silná únava
  • nevolnost, zvracení

Játra filtrují krev ze zaniklých červených krvinek. Při této filtraci vzniká bilirubin, který je takovým krevním odpadem. Pokud filtrace neprobíhá tak, jak by měla, jeho množství se v těle zvyšuje. Poznáme to tak, že se oční bělmo či pokožka zbarví do žluta. Příliš vysoké množství bilirubinu může vést nejen k zánětu jater neboli žloutence, ale i ke vzniku dalších závažných onemocnění a syndromů. Dávejte si na to pozor!

Čtěte také: Mezi pacienty nakažené se zařadil i britský princ Charles. Ten je pro svůj vysoký věk v rizikové skupině

Bolest „druhého“ žaludku

Pokud se játra zanítí, mohou se zvětšit. Začnou tlačit na nervy a membrány, které orgán pokrývají a chrání a vy ucítíte silnou a tupou bolest v horní oblasti břišní dutiny. Pozor, nepleťte si to s bolestí žaludku. Raději vyhledejte lékaře, aby vás pečlivě prohlédl.

Také silná únava může být způsobena problémy s játry. Poškozený orgán zapříčiní hromadění škodlivin a toxinů v těle. Kvůli tomu se budete neustále cítit unavení a vyčerpaní a ani dlouhý spánek či časté odpočívání vám s tím nepomůže.

Nevolnost a zvracení je dalším symptomem nemocných jater. Pokud na sobě pozorujete příznaky žloutenky a k tomu se přidají tyto obtíže, pak je to jasné. Nevolnosti totiž žloutenku často doprovází. Může dokonce jít o pozdní stádium, jehož léčba není tak snadná.

Nenechte nic zajít příliš daleko. Problémy zde uvedené opravdu ukazují na to, že je něco špatně, jelikož játra se za normálních okolností regenerují rychle a bez problémů. Pokud na sobě některý z příznaků zpozorujete, neotálejte s návštěvou u doktora.