Odborníci varují, svíčky škodí našemu zdraví! S jejím každým zapálením hrozí velké nebezpeční. V čem jsou rizikové a co mohou způsobit? Podívejte se na všechny negativní účinky -
Menu

Odborníci varují, svíčky škodí našemu zdraví! S jejím každým zapálením hrozí velké nebezpeční. V čem jsou rizikové a co mohou způsobit? Podívejte se na všechny negativní účinky

Nejrůznější vonné svíčky patří mezi oblíbené domácí dekorace. Mnoho lidí je používá k provonění bytu, nebo k navození romantické atmosféry s partnerem či v koupelně při relaxační koupeli. Bohužel nejnovější studie ukazují, že svíčky v sobě ukrývají i mnoho zdraví škodlivých látek. Svíčky se tak zařadily po bok vonných tyčinek či nejrůznějších osvěžovačů vzduchu, které byly kritizovány již v minulosti.

Nebezpečí ukryté ve svíčkách

Odborníci z univerzity v New Yorku se důkladně zabývali složením svíček a zjistili, že mnoho základních ingrediencí, která se pro jejich výrobu používají, se během hoření přeměňuje na jedovaté plyny. Jedním z nich je například známý formaldehyd. Vědci dále zjistili, že tento formaldehyd často vzniká ze sloučeniny jménem limonen, která se přidává především do svíček s citronovou vůní. Limonen není za běžných okolností škodlivý či zdraví ohrožující, můžeme ho naopak najít i v mnoha kosmetických přípravcích, a dokonce i v potravinách. Problém ale nastává při hoření, kdy se limonen váže s molekulami kyslíku a vzniká nebezpečný formaldehyd.

Dalšími nebezpečnými látkami, které se při hoření svíček často uvolňují, jsou toluen, benzen či polycyklické aromatické uhlovodíky. Tyto látky souvisejí s tím, že většina svíček se vyrábí z parafínu, což je vedlejší ropný produkt, při jehož hoření dochází právě k uvolňování určitých toxických sloučenin.

Formaldehyd, benzen i toluen

Dalším problémem je, že svíčky používáme především v zimě a na podzim, kdy je dříve tma a světlo a teplo ze svíček nám pomáhá vytvořit tu správnou domácí atmosféru. Bohužel ale v podzimních a zimních měsících zároveň málo větráme a škodlivé látky, které se z hořících svíček uvolní, tak v našem bytě zůstanou poměrně dlouhou dobu. Podle americké studie jsou výpary z vonných svíček stejně škodlivé jako kouř z cigaret. Formaldehyd patří mezi karcinogenní látky, a může tedy způsobovat rakovinu. U citlivých lidí formaldehyd navíc způsobuje i astma či podráždění kůže. I benzen patří mezi karcinogenní látky a jeho jméno je často uváděno v souvislosti s rakovinou plic a leukémií. Benzen ale také zrychluje srdeční tep a vyvolává pocit únavy a boleti hlavy. Toluen dráždí dýchací systém a oči.

Několik rad na závěr…

Co tedy dělat či nedělat? Nejlepší a nejzdravější samozřejmě je svíčky vůbec nepoužívat. Pokud už je chcete čas od času použít, vždy dbejte na to, že během jejich hoření dobře větráte. Svíčku byste neměli nechat hořet déle než čtyři hodiny. Zároveň věnujte pozornost složení svíček a také jejich knotu. Doporučuje se, že knot by neměl být delší než jeden a půl centimetru a jakmile začne kouřit, svíčku zhasněte. Svíčku zároveň nikdy nezhasínejte sfouknutím, používejte zhasínadlo. Knot by také neměl obsahovat olovo, které se u svíček používá k vyztužení knotu, protože olovo je samo o sobě toxické. Nejlepší variantou je knot bavlněný.

Dobrým řešením pro ty, kdo se nechtějí světla hořících svíček vzdát, jsou svíčky vyrobené ze stoprocentně přírodních materiálů, tedy především svíčky z včelího vosku. Poznáte je snadno podle jejich žluté či světle hnědé barvy. Jakmile mají jinou barvu, obsahují i umělá barviva či parafín. Při hoření svíček vyrobených z ryzího včelího vosku nevznikají žádné toxické látky a zároveň tato svíčka hoří déle než svíčka vyrobená z parafínu. Další řešení představují i svíčky vyrobené z dalších přírodních produktů, tedy například z řepkového, olivového, kokosového či slunečnicového oleje. Pokud obsahují pouze přírodní barviva, jsou také zdravotně zcela nezávadné. Je nutné dodat, že přírodní a zdravější varianty svíček bývají samozřejmě o něco dražší než parafínové, nicméně naše zdraví za to rozhodně stojí.

https://youtu.be/7dYbcBf6BRg

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Sledujte vaše rty, řeknou vám hodně o vašem zdraví. Zjistěte,…

Víte, že i vaše rty mohou hodně prozradit o vašem zdraví? Ať už jsou suché, popraskané, bolavé nebo oteklé –…
ZDRAVÍ

Když vás začne bolet právě takto břicho, buďte na pozoru.…

Ne vždy bolesti břicha znamenají jenom to, že jste něco špatného snědli. Velmi často mohou ukazovat také na to, že…
ZDRAVÍ

Vzhled a tvar vaší stolice vypoví hodně o vašem zdraví.…

O tomto tématu se běžně příliš nehovoří a mnohým z nás může být vůbec nekomfortní si o něm číst. Pravdou ale…
ZDRAVÍ

Tato malá dírka u ucha vás může pěkně vyděsit. Co…

Malé nenápadné dírky v místě, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou, si u druhého člověka téměř ani nevšimnete. Jenže…
ZDRAVÍ

Vaše krevní skupina ovlivňuje osobnost, váhu a další podstatné faktory.…

Znáte svou krevní skupinu? Mnoho lidí tuto důležitou informaci vůbec nezná. Přitom je to poměrně zásadní informace, která určuje řadu…
ZDRAVÍ

Muž porazil rakovinu plic pomocí kanabidiolu. Lékaři jsou v šoku…

Rakovina je v současné době jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Zároveň je bohužel jednou z nemocí, na kterou zatím nebyl objeven…